Изборът на двамата кандидати за нов Видински митрополит ще е на 2 февруари във Видин, а на 9 февруари в София ще е каноничният избор. Това каза за Труд news архимандрит Антим, протосингел на Видинска митрополия.
На 14 януари, на своето редовно заседание Светият синод на БПЦ-БП разгледа внесеното писмо от Негово Високопреосвещенство Врачанския митрополит Григорий, наместник на овакантения Видински епархийски престол и определи листата от осем достоизбираеми епископи, които са кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В листата са: Величкият епископ Сионий, Мелнишкият епископ Герасим, Смоленският епископ Висарион, Константийският епископ Михаил, Браницкият епископ Пахомий, Главиницкият епископ Макарий, Велбъждският епископ Исаак и Знеполският епископ Мелетий.
Преди дни с писмо до Светия синод един от кандидатите Смоленският епископ Висарион се отказа от участие в избора поради здравословни причини, но това не променя числеността на обявената кандидатска листа, каза още архимандрит Антим.
След избора на Видинският митрополит Даниил за български патриарх и Софийски митрополит през лятото на м.г., Светия синод на свое заседание през декември определи, че Врачанският митрополит Григорий ще е наместник на Видинската епархия. Той ще организира избора за митрополит и управлява епархията, докато новоизбраният Видински митрополит встъпи в длъжност.
Къде и как ще бъдат избрани двамата кандидати във Видин?
На 2 февруари след отслужването на светата Божествена литургия в митрополитската катедрала "Св. Николай Мирликийски" във Видин тридесетте епархийските избиратели ще се съберат в актовата зала на митрополитското училище "Неофит Видински" в двора на Видинската света митрополия. Там ще бъдат проверени пълномощията на делегатите и наместникът - Врачанският митрополит Григорий, ще прогласи събранието за открито при присъствие на две трети от всички избиратели.
Тридесетте епархийски избиратели представляват петте духовни околия във Видинска епархия – Видинска, Белоградчишка, Кулска, Ломска и Берковска. Всяко от тях се представлява от шестима избиратели – три духовни лица и трима светски. Имената на епархийските избиратели не бяха оповестени публично, с презумцията да не им бъде оказвано влияние.
В случай, че не се събере изискуемият кворум по алинея 1 от Устава е предвидено изборът да се отложи с един час, след което се провежда при присъствие на повече от половината от всички избиратели. Ако не се събере и този кворум, се определя дата за нов избор, уточняват в свое съобщение от Светия синод.
Изборът ще започне след молитва към Бога, а наместникът обявява имената на достойните кандидати, определени от Светия синод в избирателната листа.
Гласоподаването е тайно, с бюлетина, в която са включени имената на лицата от избирателната листа. Изборът се извършва чрез заграждане на две от имената. За недействителна се счита бюлетината, когато не са спазени по-горните изисквания.
За избрани се обявяват двамата кандидати, получили гласовете на повече от половината от присъстващите избиратели. Когато никой от кандидатите не получи мнозинството по член 87, алинея 4 от Устава на БПЦ-БП или мнозинство е получил един от кандидатите, гласуването се повтаря до получаването на изискуемото мнозинство за двамата или за единия от кандидатите. Ако кандидатите получат равен брой гласове, гласуването ще се повтори, допълват в съобщението от БПЦ.
След избора се съставя протокол, който се вписва в протоколната книга на Епархийския съвет, подписва се от присъстващите избиратели и се потвърждава от наместника с подпис и с печата на Епархийския съвет. Протокол, подписан от наместника и присъстващите избиратели, се изпраща до Светия синод за произнасяне. Всеки участник в избора има право да подаде жалба по редовността на избора в тридневен срок от датата на провеждането му. Светият синод се произнася с мотивирано решение в тридневен срок от получаването на жалбата.
Той може да потвърди избора или да го касира. Решението на Светия синод е или от синодалните митрополити.
Според Устава на БПЦ-БП за извършения избор се съставя акт, който се вписва в кондиката на Светия синод и се подписва от българския патриарх и от членовете на Светия синод. Въдворяване на новия митрополит в епархията става тържествено. окончателно.
Изборът на нов Видински митрополит ще е в Синодалната палата в София на 9 февруари след одобрението на епархийския избор. Митрополити, начело с българския патриарх Даниил, ще пристъпят към избора на нов Видински митрополит. след светата литургия в Синодалния параклис "Св. цар Борис - Михаил". След молитва към Бога и в присъствието на народа, с мнозинство повече от половината от синодалните членове се избира каноничен митрополит на овакантената Видинска епархия - един от двамата избрани кандидати.
Резултатът от проведения избор се съобщава на двамата кандидати, които по това време се черкуват в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски". След това новоизбраният митрополит ще бъде посрещнат в Синодалната палата, където ще бъде поздравен от Негово Светейшество българския патриарх Даниил и от синодалните митрополити.
Според Устава на БПЦ-БП за извършения избор се съставя акт, който се вписва в кондиката на Светия синод и се подписва от българския патриарх и от членовете на Светия синод.
Въдворяване на новия митрополит в епархията става тържествено.