Промяната трябва да спести разходи
Храни, дарени до 30 дни преди изтичането на срока им на годност, да не бъдат облагани с ДДС, решиха депутатите. С мнозинство парламентът прие на първо четене промени в Закона за ДДС по предложение на народните представители от Реформаторския блок (РБ) Петър Славов и Мартин Димитров. Целта на промените е облекчаване на режима на облагането с ДДС на дарени храни за организациите за хранително банкиране.
Измененията предвиждат въвеждането на лимит за дарявани храни с изтичащ срок на годност. Стойността им за една календарна година трябва да е не повече от 0,5% от годишния оборот на дарителя.
670 000 тона храни се унищожават всяка година у нас
Продуктите трябва да са насочени към уязвими групи от хора или към лица, които предоставят социални услуги и грижи за такива групи.
"670 000 тона храни се унищожават всяка година в България, а по данни на Европейския съюз 45,9% от населението на България живее в тежки материални лишения. Най-засегнатите са пенсионерите и децата", обясни Петър Славов. Според него, ако тази храна не бъде унищожена, а дарена, ще стигне за ежедневна прехрана на милиони българи.
От ГЕРБ подкрепиха законопроекта с уточнението, че някои текстове трябва да се прецизират, а депутатът от ДПС Петър Чобанов посочи, че тази стъпка отваря дискусия за преосмисляне на ДДС върху книгите, учебниците и други видове стоки.
Според Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт този законопроект не само няма да ощети държавния бюджет, а неговото прилагане ще спести много разходи. Според него обаче 0,5% от общия оборот не е достатъчно и прагът трябва да бъде поне около 2%.
Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура