Отпадъци се превръщат в скали за десетилетия

Автор: Труд news

Създадени от човека материали се включват в природните системи

Процесът протича бързо заради химичните реакции

Индустриалните отпадъци се превръщат в скали за десетилетия - много по-бързо от милионите години, за които се смята, че са необходими за естественото им образуване, показва изследване, цитирано от Пи Ей Мидия/ДПА.

Алуминиева кутийка от напитка, произведена след 1989 г., и монета от 1934 г., намерена в скала на крайбрежието на Къмбрия, Великобритания, са сред предметите, които са помогнали на учените да разберат колко бързо протича процесът.

Изследователите са документирали нов "бърз антропокластичен скален цикъл", който имитира естествените скални цикли, но включва човешки материали в ускорени времеви мащаби.

Техните заключения са базирани на анализ на 2-километров участък от находище на шлака в Западна Къмбрия, където през 19-и и 20-и век са се намирали леярни за производство на желязо и стомана. Отлаганията на шлака са образували скали от отпадъчен материал, които се разрушават от крайбрежните вълни и приливите и отливите. Екипът е извършил подробен анализ, след като е забелязал интригуващи неправилни образувания в скалите.

Аманда Оуен от Университета на Глазгоу и един от авторите на изследването казва: "В продължение на няколкостотин години хората разбираха скалния цикъл като естествен процес, който отнема хиляди до милиони години". "Забележителното е, че установихме, че тези създадени от човека материали се включват в природните системи и се литифицират - по същество се превръщат в скала, само за няколко десетилетия", добавя тя. Когато шлаката ерозира от морето, тя излага материала на въздействието на морската вода и въздуха, които взаимодействат с реактивните ѝ елементи, създавайки естествени цименти, включително калцит, гьотит и брусит.

Тези цименти са същите материали, които свързват естествените седиментни скали. Химичните реакции обаче водят до това, че процесът протича много по-бързо, отколкото се предполага, че се случва с подобен материал в естествения цикъл на скалите.

"Тази бърза поява на скали би могла да повлияе фундаментално на екосистемите над и под водата, както и да промени начина, по който крайбрежията реагират на предизвикателствата на покачващото се морско равнище и по-екстремните климатични условия със затоплянето на планетата", казва Дейвид Браун, един от съавторите на изследването, публикувано в сп. Geology.

"Понастоящем нищо от това не е отчетено в нашите модели за управление на ерозията, които са от ключово значение, за да ни помогнат в опитите да се приспособим към изменението на климата", добавя Браун.

Източник: БТА

Най-четени