Палестинците са против идеята на Тръмп за Газа: Историята на арабите няма да бъде заменена с историята на чужденците

Палестинците в Газа казват, че са решени да възстановят собствените си ресторанти и хотели по крайбрежната зона, отхвърляйки идеята на американския президент Доналд Тръмп за създаване на "Ривиера на Близкия изток", която да бъде изпразнена от нейното население и да е под контрола на САЩ, предаде Ройтерс.

Преди 15-месечната офанзива на Израел да остави в развалини сградите в цялата Газа, гъсто населената палестинска територия развиваше местен туризъм на средиземноморския си бряг въпреки продължителната блокада.

 "Няма нищо, което да не може да бъде поправено", каза жителят на Газа Асад Абу Хасейра, обещавайки да започне да сервира храна от ресторанта, който притежава, още преди той да бъде възстановен.

"Тръмп казва, че иска да промени ресторантите, той иска да промени Газа и иска да създаде нова история за Газа. Ние оставаме араби и историята на арабите няма да бъде заменена с историята на чужденците."

Други палестинци също споделят неговия открит бунт. Мохамед Абу Хасейра, друг собственик на ресторант, заяви, че неговата закусвалня ще заработи отново "и то много по-добре от преди".

"Тръмп е излязъл с решение, че иска да създаде ресторанти, но ресторантите са си тук и хотелите са тук. Защо трябваше да бъдат унищожени, за да се създадат други", казва той.

Газа някога е била популярна дестинация за израелските туристи и дори след превземането на територията от ислямисткото движение "Хамас" през 2007 г., крайбрежните ресторанти и кафенета се нижеха покрай морския бряг.

Визията на Тръмп за ивицата Газа, превърната в международен курорт, съживи идея, която преди това беше лансирана от зет му Джаред Къшнър. Тя беше осъдена от целия свят, като според критици това би било равносилно на етническо прочистване и ще е незаконно съгласно международното право. Жителите на Газа също побързаха да заклеймят схемата, като се заканиха никога да не напускат своите родни места, въпреки че там домовете им са в развалини.

За палестинците подобни разговори напомнят за "Накба" или катастрофата след войната от 1948 г. около създаването на Държавата Израел, когато 700 000 души избягаха или бяха принудени да напуснат домовете си.