Забавянето на икономиката в ЕС води до повишаване на постъпленията в държавната хазна
Разходите нарастват с 13%
Изключително голям ръст на приходите от ДДС от сделки в страната и достави от държави от ЕС отчитат от Министерството на финансите. Но парадоксално това голямо увеличение до голяма степен се дължи не на ръст на сделките и оборотите, а на забавяне на икономиките на страните от ЕС.
За първите два месеца на годината приходите от ДДС от сделки в страната и доставки от държавите от ЕС (ВОП-вътреобщностни придобивания) възлизат на 2,266 млн. лв., което е увеличение с 531,4 млн. лв., или с впечатляващите 30,6% спрямо същия период на миналата година. Но любопитни са причините за това увеличение.
Ефективно внесеният ДДС по сметките на НАП се формира от данък по справки-декларации от сделки в страната и ВОП и допълнително внесени суми, разкрити при ревизии. Към края на февруари тези постъпления са в размер на 4,16 млрд. лв., което представлява ръст от 405,8 млн. лв., или само с 10,8 % спрямо същия период на миналата година. От тези средства от ревизионни актове са събрани 12,2 млн. лв. или с 33,5 млн. лв. по-малко от миналата година.
Оказва се, че големият ръст на приходите от ДДС се дължи на намалените суми на данъчния кредит за възстановяване. Декларираният ДДС за възстановяване зависи от размера на износа и извършените инвестиции. Регистрираните по ДДС фирми упражняват право на данъчен кредит чрез приспадане или чрез ефективно възстановяване от данъчната администрация след определения срок. Приспаднатият данък е 217,8 млн. лв. и е с 46,1 млн. лв. (+26,9%) повече от миналата година. Но възстановеният данък е 1,894 млрд. лв., което е със 125,5 млн. лв. (-6,2%) под възстановените суми през същия период на миналата година. Оказва се, че намалението на сумите за възстановяване на ДДС е довело до значителния ръст на нетните приходи. Това може да се дължи или на забавяне на икономиките на страните от ЕС, което води до свиване на износа и на инвестициите в страната, или на ограничаване на сивата икономика в страната ни.
По отношение на ДДС има и дължими суми, подлежащи на възстановяване, но при тях няма съществена промяна. Към края на февруари невъзстановеният ДДС в размер на 84,6 млн. лв., а към края на януари сумата е 81,4 млн. лв. Миналата година сумите за възстановяване към края на февруари са били 65,9 млн. лв., а към края на януари – 88,2 млн. лв.
Нетните приходи в държавния бюджет от внос от страни извън ЕС за първите два месеца на годината са 1,057 млрд. лв., като нарастват с 92,7 млн. лв. (+9,6 %) спрямо миналата година. Така общите приходи от ДДС са 3,324 млрд. лв. и нарастват с 624 млн. лв. (+23,1%).
Увеличението на приходите от ДДС е изключително важно, защото в бюджет за 2025 г. е заложено нарастването им за цялата година да бъде с 33,7%. Такова увеличение на приходите от ДДС никога не е имало. През следващите месеци ще стане ясно дали това увеличение може да бъде реализирано.
Все още няма подробни данни за изпълнението на бюджета към края на март. За първите три месеца на годината държавната хазна е с дефицит от 1,9 млрд. лв., а бюджетните разходи нарастват с 13,1%. Данъчните приходи се увеличават с 14,2%, или с 1,7 млрд. лв. В бюджета е заложен ръст на данъчно-осигурителните приходи за цялата 2025 г. с над 20 на сто.