Изгонили човека заради снимките на скандалния клип на Алек Сандър в Съдебната палата
Накърнил интересите на съдебната система
Парнаджията на Съдебната палата в София, уволнен дисциплинарно от бившия председател на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов през 2020 г., дочака справедливост. Като втора инстанция Софийският градски съд отмени заповедта му за уволнение и постанови ВКС да му плати обезщетение от 15 000 лева за това, че 6 месеца е останал без работа, съобщи вчера правният сайт “Лекс”.
Специалистът по топлинни инсталации станал жертва на скандала, който избухна преди 5 години след появата на клип на певеца Алек Сандър, заснет в Съдебната палата през февруари 2020 г. Видеото към песента “Йерба” (билка - б. р.) се оказа пълно с разголени дами, маскирани мутри и две 10-годишни деца, размахващи пистолети и автомати. А основната идея на лирическия герой от песента е да се легализира марихуаната. Клипът тогава мина на обсъждане в Пленума на Висшия съдебен съвет и с 18 на 6 гласа съдебните кадровици (макар и с изтекъл мандат, повечето от тях и досега са във ВСС - б. р.) отнеха от шефа на ВКС Лозан Панов стопанисването на Съдебната палата. Оттогава и до ден днешен то е поверено на председателя на Софийския апелативен съд Даниела Дончева.
Певецът Алек Сандър в компанията на дами с оскъдно облекло зове за легализиране на марихуаната насред Съдебната палата.
За оскверняването на храма на Темида от главата на Лозан Панов не падна и косъм. Но бил изгонен служителят, работил на безсрочен трудов договор като “специалист-топлинна инсталация” в сектор “Експлоатация на сгради и съоръжения” към отдел “Управление на собствеността” във ВКС. Той бил нарочен, защото на него била възложена задачата да пусне снимачния екип в неработен ден, да следи къде и какво снимат популяризаторите на марихуаната. А в първия работен ден след снимките да уведоми писмено или устно шефовете си какво е видял, да осведоми ако не на самия Панов, то поне главния секретар на ВКС, който сключил договора за 800 лева наем с екипа на Алекс Сандър. Така с неговото бездействие “позволил накърняване интересите на съдебната система”.
Чиновниците накарали парнаджията да пише обяснения. В тях най-добросъвестно човекът отбелязал, че е възприел задачата си така: “да не допуска повреждане на имуществото в сградата на Съдебната палата”, “да съдейства за решаване техническите проблеми на продукцията” и “след приключване на снимките евентуално използваното оборудване да бъде върнато на място”. Основно общувал с режисьора на продукцията и му съдействал при пускането и спирането на осветлението, а на следващия ден докладвал, че няма нанесени щети, нито аварии.
В решението на съда изрично са посочени задълженията на служителя, спрямо длъжностната му характеристика. В нея се казва, че основната цел на длъжността му е да обезпечава техническата експлоатация, поддържането и ремонта на отоплителната, вентилационната и климатични системи в сградата на Съдебната палата. Посочено е също, че той може да изпълнява и други задачи, възложени от непосредствения ръководител, но в рамките на основната цел на длъжността му.
Парнаджията изобщо не е нарушил трудовите си задължения, тъй като нито му е поставяна, нито е следвало да му се поставя задача да следи какво работи снимачният екип, а още по-малко има някаква вина за “накърняване интересите на съдебната система”. Не е открито и никакво негово нарушение на Етичния кодекс на съдебния служител.