Няма данни за изтичане на радиация
Шефът на МААЕ: Играете си с огъня!
Запорожката АЕЦ в Украйна, която е под контрола на руските сили, бе подложена на масирани атаки в събота и днес, като по централата са били изстреляни поне 15 снаряда, предаде Ройтерс.
От руския ядрен оператор “Росенергоатом” успокоиха, че не е засечено изтичане на радиация.
Същевременно Русия обяви, че зад обстрелите стоят украинските сили. Русия и Украйна редовно се винят взаимно за атаките по Запорожката АЕЦ.
Ренат Карчаа - съветник на генералния директор на “Росенергоатом”, посочи, че са регистрирани попадения от снаряди близо до площадка за сухо съхранение на отработено ядрено гориво и на сграда за съхранение на свежо ядрено гориво. “Не са отчетени радиоактивни емисии”, увери Карчаа.
Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) потвърди, че над 10 експлозии са отекнали в комплекса на централата в събота и днес. И добави, че има щети по някои сгради, системи и част от оборудването, но за момента не се е случило нищо “критично за ядрената сигурност и безопасност”. Инспекторите от МААЕ, изпратени в Запорожката АЕЦ, са видели взривове от прозорците на стаите си.
Генералният директор на базираната във Виена МААЕ Рафаел Гроси определи новината за обстрела като “изключително обезпокоителна”. Който и да стои зад (тези обстрели), те трябва да спрат незабавно. Както съм казвал много пъти преди, играете си с огъня!”, предупреди Гроси в изявление.
Пълното подчинение на евроатлантическата солидарност забави икономическото развитие на България
Елеонора Митрофанова на Международната конференция “Европа-Русия пред нови геополитически предизвикателства” в София.
Днешната криза не започна през 2022 г., тя започна в средата на 90-те години - точно както Втората световна война реално започва от Версайския договор, който бе несправедлив и заложи нейните основи. Това заяви посланичката на Русия в България Н. Пр. Елеонора Митрофанова на проведената в София Международна конференция “Европа-Русия пред нови геополитически предизвикателства”.
„Преди 25-27 години Западът отказа да сключи равноправен мир с Русия. И както мнозина тогава смятаха, създаде нова система за своето доминиране, основано “на правила”. Други по-късно я нерекоха по-правилно глобален либерален империализъм. Но тази система бе създадена върху пясък. В нея бе заложена мината на Третата световна война, която рано или късно може да се взриви. Много политолози, както американски, така и руски, от 1996-1997 г. говореха и пишеха за това, че свят, основан на разширяването на НАТО и доминирането на Запада, води към война”, заяви Митрофанова.
Тя посочи, че упадъкът на Запада е започнал през 1999 г., когато “той, заслепен от безнаказаност, изнасили Югославия”.
“Упадъкът продължи, когато в еуфория той (Западът) нахлу в Афганистан, след това в Ирак и загуби, обезценявайки тогавашното си военно превъзходство и морално лидерство”, посочи посланичката.
По думите є същевременно Русия, убедена след Югославия, Афганистан и Ирак, в невъзможността да строи справедлив и устойчив свят със Запада, започна да възстановява военната си мощ и да подронва основите на западната доминиция, която продължила 500 години.
Едновременно с това Западът пропуснал подема на Китай и била направена “удивителна грешка” - “Западът започна едновременно да сдържа и Китай, и Русия, тласкайки ги към единен политическо-военен блок”, посочи Митрофанова.
“Губейки военни, политически и морални позици, дори моралния си стълб (имам предвид християнството), Западът премина към истерична контраатака. Войната ставаше неизбежна, въпросът бе къде и кога”, обясни Митрофанова.
Тя посочи, че тази война има няколко цели, сред които недопускане на границите на Русия да бъде създаден плацдарм на Запада и подготовка на Русия за дълго съществуване в свят на конфликти и бързи промени. “Но вероятно главното съдържание на тази война или операция от гледна точка на световната история, а не само от руска - това е борбата за окончателно освобождаване на света от 500-годишното западно иго, потискащо държави и цивилизации, налагащо им неравноправни условия за взаимодействие... Войната в Украйна, както и много събития от последното десетилетие, това е не само и не толкова упадък на стария свят, това е и създаване на нов, по-свободен, по-справедлив, повече политически и културно плуралистичен и многоцветен свят”, подчерта Митрофанова.
Тя коментира и ситуацията в България, като посочи, че “пълното подчинение на евроатлантическата солидарност, според мен, до голяма степен забави икономическото развитие на България”. И изброи отказа от строителството на АЕЦ “Белене”, закриването на двата блока в АЕЦ “Козлодуй”, отказа от “Южен поток”, който “лиши България от 7000 работни места и положението на енергиен хъб на Балканите”.
Митрофанова изтъкна като много важно сътрудничеството на историци от България и Русия, защото “българските учебници по история методично се пренаписват - следвоенният период се превръща в тоталитарен, освобождението на България от нацизма - в окупация, от страниците на Руско-турската освободителна война последователно се заличава информацията за ролята на Русия за това България да получи независимост и държавност”.