Лектори на форума в Арбанаси бяха проф. д-р Андрей Захариев и проф. д-р Борислав Борисов, които разясниха ползите от въвеждането на еврото
Около 100 председатели на общински съвети, общински съветници и служители на общински администрации и председатели на постоянни комисии от цялата страна се включиха в тематичен семинар на тема „Финансовата децентрализация и общинските бюджети при приемането на България в Еврозоната“.
Обучението бе организирано от Националната асоциация на председателите на общински съвети в Република България /НАПОС-РБ/ и се състоя на 10 февруари в Арбанаси. Участниците бяха приветствани от председателя на Общински съвет-Велико Търново и председател на НАПОС-РБ Венцислав Спирдонов. Той обяви, че конференцията се посвещава на 20-годишнината от I – вия Форум на НАПОС – РБ, проведен след учредяването и.
Събитието уважи и кметът на Велико Търново и председател на НСОРБ Даниел Панов. Модератори на проявата бяха проф.Евгени Евгениев, зам.ректор на по администрация и проекти на ВУЗФ и проф.Мариела Деливерска, научен секретар на ВУЗФ.
"Финансовото състояние на държавата е много тревожно. Над 4,3 млрд.лева са неразплатените разходи от миналата година, 800 милиона е неразплатеното ДДС на фирмите, а на общините вместо обещаните 7 млрд.лева, бяха дадени едва 500 млн.лева през 2024 година", посочи Панов.
Форумът на местната власт се проведе в партньорство с Висшето училище по застраховане и финанси и Института за икономика и политики на УНСС.
Като лектори бяха поканени проф. д-р Андрей Захариев от Висшето училище по застраховане и финанси /ВУЗФ/ и проф. д-р Борислав Борисов от ИИП – УНСС.
Проф.Захариев запозна участниците в семинара с ползите от членството на България в Еврозоната. Финансистът говори за общинските бюджети при приемането на еврото, за дискреционните мерки, превалутирането, отчетни и планови данни в лева и евро.
"В секторен план позитивите могат да се развият и върху бюджетите на общините и регионалното развитие. За домакинствата ефектите са не само върху потока на доходите (8-10% нарастване на доходите), но и върху пазарните оценки на семейните инвестиции в недвижима собственост. При смесен портфейл от недвижими имоти-жилище в областен град, земеделска земя и гори, увеличението би могло да надхвърли 70 000-100 000 евро в рамките на 5 години след присъединяването към Еврозоната. Подобрената мобилност на работната сила в рамките на Еврозоната ще спомогне за по-ефективното разпределение на човешките ресурси и ще намали регионалните различия в заетостта с 10-15%%", заяви експертът.
Той допълни, че членството в Еврозоната създава благоприятни възможности за българските компании от реалния сектор, вкл. подобрен достъп до финансиране на по-ниска лихва, валутна стабилност, капиталов достъп, достъп до опериращи в евро верига на доставки, ценова сравнимост и прозрачност, подобрен достъп до пазара от обществени поръчки в Еврозоната, административна ефективност при управлението на международния стокообмен.
"Очаква се експанзия в иновационния потенциал, кумулативен ефект „Обща рентабилност“ със средно- и дългосрочен хоризонт, и на последно място, но не и по важност за фирмите очакваме синергетични ефекти от членството в Шенгенско пространство и Еврозоната. В оценката не трябва да се пропуска и финансовата система - а БНБ, търговските банки, застрахователите и осигурителните фондове. Очакването е за повишаване на рентабилността на дружествата в сектора с 12-15% в средносрочен план", каза още проф.Захариев.
Проф.Борислав Борисов пък в лекцията си разясни програмното бюджетиране на общините в България от лева към еврото. Той обясни и механизма на адаптиране в евро и актуализация на стратегическите планови документи на общините-методика и процедура.
Ръководството на НАПОС-РБ и проф.Захариев бяха подготвили материали за участниците в семинара- две книжки от 56 стр. и 64 стр., както и учебника по "Международни финанси" от 540 стр.с автори Радков и Захариев.
В рамките на форума на 11 февруари от 10.00 часа ще се проведе среща на ръководството на НАПОС – РБ с председателите на Общински съвети от Северен централен район, включващ общините от областите Велико Търново, Габрово, Русе, Разград и Силистра.