Преди интервюто на Мъск с Тръмп: Как омразата между тях прерасна в обединение срещу Байдън?

Преди интервюто на Мъск с Тръмп: Как омразата между тях прерасна в обединение срещу Байдън?

Със сигурност не беше любов от пръв поглед. Всъщност не толкова отдавна те не се харесваха особено.

„Не мразя този човек“, написа Илон Мъск в Twitter през юли 2022 г., „но е време Тръмп да окачи шапката си и да отплава към залеза“.

Коментарът на основателя на Tesla и Space X беше провокиран от обида от страна на Доналд Тръмп, който нарече Мъск лъжец. Тръмп обвини Мъск, че го е излъгал за кого е гласувал на последните президентски избори.

„Илон няма да купи Twitter“, извика Тръмп пред тълпата в Аляска.

Мъск, разбира се, купи Twitter няколко месеца по-късно - и продължи да подкрепя главния съперник на Тръмп от Републиканската партия, Рон ДеСантис. Губернаторът на Флорида дори стартира своята президентска кампания в пълен с проблеми чат в Twitter Spaces.

Но през последните няколко месеца отношенията между Мъск и Тръмп не просто се размразиха – те достигнаха положително топло и стабилно положение.

В понеделник се очаква двамата да седнат за това, което мнозина очакват да бъде приятелски разговор. Той ще бъде излъчен  на живо в профила на Тръмп в социалната мрежа, съобщи вчера предизборният му щаб. 

И двамата мъже ще се надяват, че разговорът ще достигне до аудитория отвъд хиперактивните платени потребители, които доминират в X дискусията в наши дни – и че няма да се появят техническите проблеми, които засенчиха злополучната кампания на г-н ДеСантис.

Връзката между технологичния магнат и кандидата на републиканците е в процес на изграждане.

Мъск, който стана гражданин на САЩ през 2002 г., каза, че е гласувал почти изключително за демократите в продължение на десетилетия. Ала той се разгневи на президента Байдън заради някои позиции, включително по въпроса за профсъюзите - Мъск се противопоставя на усилията да организира автомобилните си работници.

Той също така е обиден и на пренебрежението, след като не беше поканен на срещата на върха за електрически превозни средства в Белия дом през 2021 г., въпреки статута на Tesla като един от най-големите производители на електромобили в света.

По време на администрацията на Байдън компаниите на Мъск също бяха изправени пред редица федерални разследвания относно трудовите практики, неговото поглъщане на Twitter и твърдения относно функцията за автопилот на Tesla.

През ноември 2023 г. той каза на интервюиращ в New York Times, че няма да гласува отново за Байдън, но не подкрепи Тръмп, като каза: „Това определено ще е труден избор".

Какъв е планът на Илон Мъск?

Мъск вдигна забраната, наложена на акаунта на бившия президент в Twitter, след закупуването на компанията. И може би по-важното е, че работата му в компанията го накара да навлезе все по-дълбоко в опасенията, които съвпадат добре с кампанията на Тръмп: правителствена цензура и преследване, оплаквания срещу медиите, противопоставяне на имиграцията и гняв срещу „събудените“ идеи.

„Той жадува за внимание и е политически хамелеон“, казва Райън Бродерик, който пише бюлетина за интернет културата Garbage Day, пред BBC. 

По думите му онлайн публикациите на Мъск са се променили драматично преди няколко години.

„Той пишеше неолиберални, щастливи неща, знамена за гордост и така нататък до около 2018 г. а промяната се случи доста драстична след това“, обяснява той.

Откакто пое управлението на Twitter, Мъск все повече се ангажира с политически противоречия и разпространява подстрекателски – а понякога и направо фалшиви – новинарски истории. По време на неотдавнашните безредици в Обединеното кралство той влезе в спор с министър-председателя Кийр Стармър, твърдейки, че „гражданската война е неизбежна“ и сподели фалшива публикация за „лагери за задържане“ на Фолкландските острови.

Той също така се съгласи с твърденията на Тръмп - неподкрепени с доказателства - че изборните измами са ендемични в САЩ.
Изследване на Центъра за противодействие на дигиталната омраза – организация, която Мъск се опита да съди в дело, което беше отхвърлено по-рано тази година – отбеляза, че досега тази година Мъск е туитнал фалшиви или подвеждащи твърдения за гласуване поне 50 пъти.

И не само това - той редовно взаимодейства с маргинални, крайнодесни фигури и про-Тръмп акаунти в собствената си платформа, разширявайки техния обхват.

В същото време връзките му в Силиконовата долина го свързват с вътрешния кръг на Тръмп. Мъск беше член на така наречената PayPal мафия - заинтересовани страни, които направиха състояние, когато платежният процесор беше закупен за 1,5 милиарда долара и които по-късно станаха плодовити инвеститори и основатели на корпорации.

Основателят на PayPal Питър Тийл е влиятелен републиканец, който по-късно наема Джей Ди Ванс в своята фирма за рисков капитал Mithril Capital Management, след което финансира кампанията му в Сената на Охайо с дарение от 10 милиона долара.

През март Мъск се срещна с Тръмп в неговия курорт във Флорида. Няколко месеца по-късно филантропът беше домакин на вечеря „анти-Байдън“, а сред гостите бяха Тийл и Рупърт Мърдок.

Мъск е дарявал пари както на политици от Демократическата, така и от Републиканската партия в миналото. Но въпреки че настоява, че не дарява директно за нито една президентска кампания, наскоро той е станал съосновател на комитет за политически действия в подкрепа на Тръмп - America PAC.

Комисиите за политически действия имат свободата да харчат огромни суми в подкрепа на кандидати и каузи - въпреки че  Мъск категорично заяви, че информацията, че ще внася 45 милиона долара на месец в PAC, са преувеличени.

Все пак подкрепата му за Тръмп беше напълно осигурена само минути след опита за убийство на бившия президент миналия месец, когато той написа в Туитър: „Напълно подкрепям президента Тръмп и се надявам на бързото му възстановяване“.

Тръмп, от своя страна, изглежда също е поправил отношенията си с Мъск. На пресконференция в четвъртък той каза: „Много уважавам Илон. Той ме уважава.”

„Илон повече от всеки друг, когото познавам… той обича тази страна, той обича концепцията за тази страна, но като мен, той казва, че тази страна е в голяма беда, тя е в огромна опасност“, каза Тръмп.

Мъск се превърна в герой за онлайн кохорта от млади, предимно мъже поддръжници, които може да се присъединят към идеите на Тръмп, но които според докладите са по-малко надеждни избиратели.

Изглежда, че кампанията на Тръмп прави игра за този сегмент от населението. Например, бившият президент наскоро направи интервю с "острия" ютубърр Адин Рос, чиито канали многократно бяха забранявани от сайта за стрийминг Twitch за нарушаване на правилата за поведение на сайта.

„Доналд Тръмп се бори, защото търси начин да даде тласък на кампанията си“, казва Бродерик пред BBC. „Той е шоумен и разбира, че Илон Мъск има подобни инстинкти.“

Но той се усъмни дали двойката ще се разбере лице в лице.

„Предполагам, че те ще говорят един срещу друг и вероятно няма да има много смисъл“, на мнение е той. "Може би някой ще каже нещо лудо."