Предсърдното мъждене може да е от пиене

Предсърдното мъждене може да е от пиене

Необяснима паника и страх са признаци на заболяването

Прекаран инфаркт може да е причина за аритмията

Предсърдното мъждене е най-честата аритмия - заболяване, свързано с нарушение на сърдечния ритъм, характеризиращо се с често възбуждане и свиване на предсърдията. Лечението е насочено към възстановяване на сърдечните контракции.

Три форми

В клиничната практика в зависимост от скоростта и интензивността на контракциите се разграничават 3 форми на предсърдно мъждене:

Пароксизмална - форма, при която се появяват епизоди на аритмия на фона на нормален сърдечен ритъм. Продължителността на пристъпа зависи от оказаната първа медицинска помощ и може да продължи до 7 дни, но в повечето случаи с предписаното лечение пристъпът на аритмия спира в рамките на 24 часа. При тази форма сърдечният ритъм понякога се възстановява сам;

Персистиращата форма е вид заболяване, при което нарушеният ритъм продължава повече от 7 дни и може да бъде нормализиран само с лекарства или с помощта на електрическа кардиоверсия. Персистиращата форма може да продължи повече от 6 месеца и използването на кардиоверсия като метод на лечение да не бъде ефективно - тогава се прибягва до операция;

Постоянна форма - нормалният сърдечен ритъм се заменя с аритмия, която продължава дълго време (повече от една година). Възстановяването на ритъма не може да се постигне нито самостоятелно, нито с помощта на каквито и да е терапевтични мерки и тъй като тази форма на предсърдното мъждене е много дългосрочна, се нарича още хронична.

Симптоми

Ускореният пулс е един от симптомите на заболяването.

Най-ярките и забележими симптоми на предсърдното мъждене са: ускорен пулс и сърцебиене; болка и изтръпване в областта на сърцето; диспнея; мускулна слабост; повишено изпотяване; често уриниране; наличието на необяснимо състояние на паника и страх; световъртеж и припадък.

При извършване на цялостна диагностика на пациент, страдащ от предсърдно мъждене, ясно се забелязва несъответствие между броя на сърдечните удари и пулсовите вълни, т.е. импулсен дефицит. Първите прояви на заболяването са периодични атаки, които се появяват доста рядко и без тенденция към по-нататъшно прогресиране.

В някои случаи развитието на постоянно предсърдно мъждене става неусетно. Симптомите не винаги могат да бъдат забележими и разбираеми за пациента. Хората просто не ги забелязват и не се оплакват от неразположения. В резултат на това пароксизмалните аритмии стават постоянни.

Причини

Причините за предсърдното мъждене могат да бъдат други заболявания на сърдечно-съдовата система. При младите хора това могат да са вродени малформации на клапния апарат, а при възрастните - инфаркт на миокарда, хронична сърдечна недостатъчност, исхемична болест на сърцето и ревматизъм, повишено кръвно налягане.

Факторите на заболяването включват и некардиологични причини: заболяване на щитовидната жлеза и други хормонални нарушения; интоксикация на тялото поради прекомерна употреба на алкохол и наркотици; стрес; електролитен дисбаланс в резултат на по-голяма от обичайната употреба на диуретици. Захарният диабет е висок рисков фактор за развитие на заболяването.

Лечение

С течение на времето предсърдното мъждене става по-трудно за лечение и сърцето може да загуби способността си да работи нормално самостоятелно. Ето защо е много важно да се консултирате с лекар в ранните етапи, да се подложите на цялостен преглед и да започнете подходящо лечение. 

Като правило терапията започва с назначаването на лекарства срещу аритмия. В повечето случаи в ранните стадии на заболяването това намалява проявите и прогресията на предсърдното мъждене. Фармацевтичните препарати се предписват само от лекуващия лекар, тъй като някои от тях могат да имат сериозни противопоказания. Освен това самото приемане на някои от тези лекарства може да причини неочаквани пристъпи на предсърдно мъждене.

Най-четени