Проф. Емил Гачев, географ: Положението с двата ледника в България е тежко

Проф. Емил Гачев

„Положението с ледниците в България може да се определи като тежко. За някои от тях са отбелязани рекордни минимуми. Проблемът е тенденцията, която от 2017 г. е надолу. Ако се повтарят системно години като миналата, може да сметнем, че сме изгубили тази част от природното ни наследство”, каза географът от Института за изследване на климата, атмосферата и водите към БАН проф. Емил Гачев, по Nova News.

„На Балканите наблюдаваме нещо, което ги чака Алпите. Основната причина за топеното на ледниците е покачването на температурите”, посочи географът.

„Всеки един милиметър повишено морско ниво има своите последствия и то не само с наводнения, но свлачища и рушене на бреговете”, каза той.

„Нашите ледници са два. Единият е в трайно състояние на деградация. Генералната тенденция върви към изчезване. Това не застрашава нашия воден ресурс, защото те не са акумулатори на вода”, подчерта проф. Гачев.

 „Тенденцията, която имаме сега е много тревожна, защото първите три месеца от година бяха с много малки валежи. Някой населени места са в режим на водата, което е аномално. Аз съм оптимист, че пролетта ще има валежи. Истината е, че не може да бъдат предвидени колко ще бъдат те”, посочи той.

„Много дълбоко ме смущава споразумението за р. Арда с Гърция. Трябва да има широк обществен дебат. Правителството е решило да направи нещо, но важно е да не се допускат грешките от миналото. При сегашните климатични промени не можем да сключваме дългосрочни споразумение. Споразумение за повече от 5 години е рисковано и не е далновидно”, заяви проф. Гачев.

„Трябва да се опитваме да използваме дъждовна вода, но без схема за подпомагане на такива инициативи няма как да стане”, заключи той.

Къде има ледници в България?

Става дума за останки от два древни ледника в Пирин – Бански суходол и Снежника. Те са реликти от последната ледникова епоха, които не изчезват напълно през лятото, пише Синоптик.бг.

Ледникът Бански суходол е по-големият от двата ледника. Намира се в мраморен циркус под връх Кутело, на 2610 – 2700 м надморска височина.

Снежникът се намира в подножието на връх Вихрен, на височина около 2500 м, на дъното на Големия казан – най-дълбокия циркус в Пирин. Преди години там е измерена дебелина на фирнования сняг над 10 м. Снежникът е най-южния ледник на континента, а вертикалните скали, които го ограждат от трите страни, го предпазват добре от слънчевите лъчи.

През 2019 г. от наблюденията на климатолози става ясно, че ледникът се е свил до едва 15% от масата си преди години.

Най-четени