Ректори подкрепиха задължителна матура по математика

Министър Красимир Вълчев и ректори на технически университети.

В услуга на техническото висше образование

Със завършване на средното образование

Мотивиращи стипендии за студентите, влезли с изпит по точните науки

Матурата по математика да стане задължителна за завършващите средно образование. Около това са се обединили ректори на технически университети на среща с просветния министър Красимир Вълчев. Тя се проведе в Университета по архитектура, строителство и геодезия.

“След като се срещнах с ВУЗ-ове с икономическо направление, проведохме среща и с такива, които обучават в техническите науки. Един от критичните фактори за дългосрочно социално-икономическо развитие е да имаме повече кандидат-студенти, които кандидатстват с математика, физика и химия. Лошите ни резултати по математика и ниският брой зрелостници с такъв профил, е една от основните заплахи за висшите ни училища”, каза министър Вълчев. Той отбеляза, че тенденцията за лоши резултати е налице, откакто е отменена задължителната матура по математика.

“Проблeмът не идва от системата на висшето образование, а идва в нея”, каза министър Вълчев. Той посочи, че само около 2000 хиляди зрелостници годишно избират матурата по математика, а по около 200 се явяват на такава по физика или химия.

“Всички които присъствахме на срещата се обединихме в това, че трябва да стимулираме полагането на матури по математика, физика и химия, докато проведем дебата и ако се вземе решение за задължителна матура по математика. Това е едно от най-добрите неща, които могат да се направят в услуга на техническото висше образование. Другата ни цел е да подкрепим репутацията на техническото висше образование - това ще се случи ако реализираме списък от мерки”, каза министър Вълчев. Сред изброените, освен задължителната матура по математика, той изброи и мярката ВУЗ-овете да повишат тежестта на оценката по математика при приема.

“Да регламентираме допълнителни стипендии за студентите, влезли с матури по математика, физика и химия”, каза министърът и уточни, че те трябва да бъдат достатъчно стимулиращи, а професионалните направления, за които да се отпускат щели да се уточняват тепърва.

Само около 15 хидроинженери на година завършват в Университета по архитектура, строителство и геодезия.

Учещите в най-дефицитни специалности пък да получават допълнителен финансов стимул, посочи Вълчев. Това са Хидроинженерство и Ядрена енергетика, за които МОН щяло да отдели средствата.
Мерките ще се конкретизират в следващите месеци и ще бъдат представени през септември, за да влязат от догодина, каза министър Вълчев.

“Випуските са два пъти по-малко от преди 30 години. Ако тогава са били 150 хиляди потенциални кандидати за технически специалности, днес имаме 60 хил., от които 50 хил. полагат зрелостен изпит. Заместването на 100 инженера, които се пенсионират днес, е едва от 45, заместването на 100 пенсиониращи се хидроинженери е едва 10. А имаме нужда ежегодно от 150 хидроинженери, при само 15 средно годишно завършващи в УАСГ”, посочи министър Вълчев.

Най-четени