Европейският съюз прие 18-ия пакет от санкции срещу Русия и наложи ограничения на втората по големина индийска петролна рафинерия, в която "Роснефт" има дял. Компанията смята, че Брюксел участва в нелоялна конкуренция.
"Подобни действия от страна на Европейския съюз демонстрират пълно пренебрежение не само към международното право, но и към суверенитета на трети държави. "Роснефт" разглежда тези санкции като част от разрушителната политика на ЕС, насочена към дестабилизиране на световните енергийни пазари. Ограниченията срещу "Наяра Енерджи" (Nayara Energy) са пореден пример за това как ЕС използва практики на нелоялна конкуренция", заявиха от "Роснефт", цитирани от EADaily.
Компанията отбеляза, че счита санкциите и решението на Европейския съюз да наложи ограничителни мерки срещу индийската рафинерия Nayara Energy за неоснователни и незаконни.
"Роснефт" отбеляза, че не е контролиращ акционер на "Наяра Енерджи", тъй като делът на компанията е по-малък от 50%, а предприятието се управлява от независим съвет на директорите.
"Обосновката на ЕС за налагане на санкции е напълно фалшива и невярна по съдържание. Nayara Energy е индийско юридическо лице, чиято икономическа дейност е насочена към разработване на актива. Компанията се облага с данъци изцяло в Индия. Акционерите на Nayara Energy никога не са получавали дивиденти, а натрупаните печалби са използвани изключително за развитието на рафинирането на петрол и нефтохимическата промишленост, както и за търговската мрежа на компанията в Индия", заявиха от "Роснефт".
Те подчертаха, че рафинерията "Наяра Енерджи" е стратегически важен актив на индийския енергиен сектор, осигуряващ стабилни доставки на петролни продукти на вътрешния пазар на страната.
"Налагането на санкции срещу компанията пряко заплашва енергийната сигурност на Индия и ще се отрази негативно на нейната икономика", се казва в изявлението.
От 2022 г., когато бяха наложени санкции върху руския петрол, Индия се превърна в най-големия доставчик на дизелово гориво за ЕС. Една трета от всички петролни продукти се получават от руски петрол. "Наяра Енерджи" е основен доставчик на европейския пазар, но 80% от износа ѝ отива за страни извън ЕС.
Наред със санкциите срещу индийската рафинерия на Роснефт, ЕС забрани и вноса на петролни продукти от руски петрол от 26 януари следващата година.