България силно подкрепя европейската ориентация на Молдова и е готова да сътрудничи и да помага в процеса на европейска интеграция, каза президентът Радев от Кишинев на съвместна пресконференция с президента на Молдова Мая Санду. През юни страната получи статут на държава кандидат за ЕС.
"Ние извървяхме нашия труден път към членство в ЕС, знаем какви усилия са нужни, какви дълбоки реформи трябва да се правят и сме готови да споделяме нашия опит", заяви Радев.
Радев припомни, че България е неразделна част от общата европейска подкрепа на суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Молдова. Заяви, че с президента Санду са изразили тревога, че в резултат на войната в Украйна двете страни са изправени пред сериозни изпитания, не само за сигурността, но за икономиката, социалните системи.
"Можем да противостоим успешно на тези предизвикателства, ако сме солидарни и работим заедно. Подписаното споразумение на газопреносните оператори е важна стъпка в тази посока. С това споразумение протягаме ръка към Молдова в трудно положение и това е проявата на солидарност и общ подход към кризите, за да помогнем на Молдова да има диверсификация на доставките", каза президентът.
Двамата са дискутирали както теми от дневния ред на двустранните отношения, така и във връзка с променената геополитическа ситуация от войната в Украйна и нейното отражение върху системата за европейска сигурност, социалното и икономическо развитие. Обсъдени са възможности за задълбочаване на сътрудничество в области като инвестиции, селско стопанство, туризъм, транспорт, образование.
Радев благодари на президента Санду за увеличаването на часовете по български език в училищата в Таракрийския регион, както и за съхраняване на културната, национална и историческа идентичност на българската общност. Изрази надежда, че ще се намери решение за статута на Тараклийския университет.
"Молдова и България са свързани от традиционно приятелство и доверие, основано на вековни духовни и културни връзки между нашите народи", каза президентът Радев.
Двамата с Мая Санду са направили преглед на всички подписани до момента двустранни споразумения, които са 60 на брой. След седмица в София България ще предаде председателството на Молдова на Централноевропейската инициатива.
"Вашата визита маркира 30 години от момента на установяване на дипломатически отношения между двете страни, но и приятелството, което ни свързва през вековете чрез история, култура и хората. От около 200 години Молдова е родината на една българска общност, която намери дом, който ги прие", каза в началото на речта си Мая Санду.
"Нашата цел е да бъдем единни и да построим заедно едно бъдеще, което да бъде мирно и проспериращо, каквито и да са нашите етнически корени, какъвто и език да говорим или каквито да са политически убеждения - всички сме част от държавата Република Молдова и всички срещаме еднакви трудности. Нашето бъдеще в ЕС е близо до България и европейските държави. Единство на целия европейски континент е много важно днес и за да отговорим решително на войната на Русия срещу Украйна", каза още Санду.
Заяви, че Молдова не признава незаконната анексия на териториите на Украйна. Смъртта и разрушенията трябва да спрат и единственият начин е Русия да се изнесе от Украйна.
Санду каза, че страната в момента е в най-тежката енергийна криза и не съществува съмнение, че енергийните ресурси се използват като оръжие, за да дестабилизират Молдова.
Тя приветства подписването на договора с България за достъп и транспорт на природен газ чрез газопреносната система на "Булгартрансгаз".
"С това ще можем да диверсифицираме нашите източници на природен газ и ще можем да съединим националната газотранспортна мрежа с другите системи. Това ще консолидира енергийната независимост на Украйна", каза Санду. Заяви, че Молдова иска да разшири двустранното сътрудничество в различни сфери, да консолидира търговските отношения, да привлече повече инвестиции. Целта е и по-близко сътрудничество в областта на образованието.
Утре президентът Радев ще посети Тараклийския държавен университет "Григорий Цамблак". Предстои и среща с бесарабските българи в Молдова.