Русия ще вземе предвид последните изявления на президента Еманюел Макрон в своето отбранително планиране, се казва в изявление на външното министерство, публикувано на официалния уебсайт на ведомството, съобщава РИА Новости.
Предишната вечер френският лидер заяви в обръщение към сънародниците си, че Русия се е превърнала в заплаха за Париж и Брюксел. Той обеща да продължи да увеличава военния бюджет и предложи да започне дискусия за използването на френски ядрени оръжия за защита на целия Европейски съюз.
"Но, разбира се, това, което обяви френският президент, ще бъде взето под внимание от Русия в нейното отбранително планиране", се отбелязва в текста на външното ведомство.
От МВнР добавиха, че речта на Макрон ясно съдържа нотки на ядрен шантаж.
Както подчертаха от външното ведомство на Русия, амбициите на Париж да стане ядрен патрон на цяла Европа са излезли наяве, предоставяйки й ядрения си чадър, почти като заместител на американския.
"От само себе си се разбира, че това няма да укрепи сигурността нито на самата Франция, нито на нейните съюзници. Още повече, че потенциалът на френските ядрени сили е несравним с американския", казват от дипломатическото ведомство.
Москва многократно е отбелязвала, че Северноатлантическият алианс е насочен към конфронтация, но по-нататъшното му разширяване няма да донесе по-голяма сигурност на Европа. В интервю с американския журналист Тъкър Карлсън Владимир Путин подробно обясни, че Москва няма да атакува страните от Северноатлантическия алианс, няма смисъл от това, припомня РИА Новости. Държавният глава на Русия отбеляза, че западните политици редовно плашат населението си с въображаема руска заплаха, за да отвлекат вниманието от вътрешните проблеми, но умните хора, подчерта президентът, прекрасно разбират, че това е фалшива, отбелязва информационната агенция.
И още от позицията на руското МВнР
"Речта оставя чувство на неловкост у самия Е. Макрон, който се опитва да се изяви като нов лидер на "свободния свят". Показателно е как сегашните европейски елити са дребнави и озлобени. Единствените очертаващи се контури на нормализация между Русия и Съединените щати, единственото очертаващо се движение към мирно разрешаване на украинската криза, им причиняват истинска паника. Но изглежда, че именно европейците, които по време на Студената война бяха в епицентъра на конфронтацията на суперсилите, като никой друг трябва да са заинтересовани от промяна на вектора на руско-американските отношения, намаляване на напрежението и конструктивен диалог между Москва и Вашингтон.
Излишно е да казваме, че демонстративният милитаризъм на френския президент е продиктуван и от вътрешни грижи. Зад него се крие желанието да отвлече вниманието на собственото си население от обострящите се социално-икономически проблеми във Франция и Европейския съюз като цяло, да пренасочи вниманието си към външни псевдозаплахи и по някакъв начин да засили политическите си позиции, които бяха разклатени през последната година.
Речта на Е. Макрон окончателно сваля маските, показвайки кой днес ръководи "партията на войната", кой всъщност е против прекратяването на огъня, залагайки на продължаването на украинския конфликт, на неговата по-нататъшна ескалация" се казва в изявлението на МВнР на Руската федерация.