Самолетът, използван от Лукашенко, също попада под американските санкции
САЩ обявиха днес нови санкции срещу Беларус, предава Ройтерс, като се позова на съобщение на американското министерство на финансите.
Наказателните мерки засягат Беларуския автомобилен завод (БелАЗ) и Минския автомобилен завод (МАЗ). Сред санкционираните са и редица членове на Централната избирателна комисия на Беларус, срещу които по-рано не са действали ограничения от американска страна.
Самолетът, използван от президента на Беларус Александър Лукашенко, също попада под американските санкции.
Днешното решение е "в отговор на продължаващото жестоко потъпкване на движението за демокрация" в Беларус и натиска от страна на властите в Минск срещу гражданското общество в републиката след президентските избори през 2020 година, пише в изявлението, информира БТА.
Освен това новите стъпки на американската администрация "подчертават готовността на САЩ да привлекат към отговорност режима в Минск за съучастие" в така наречената специална военна операция на Русия в Украйна, се казва още в текста.