АЕЦ "Запорожие", Черно море и Днепър: Стив Уиткоф разкри кои са основните теми в преговорите между Русия и Украйна

снимка: РИА Новости
Специалният пратеник на президента на САЩ за Близкия изток Стив Уиткоф и президентът на Русия Владимир Путин по време на среща / архив РИА Новости

Старши съветникът на президента на САЩ Доналд Тръмп Стив Уиткоф заяви ексклузивно пред Breitbart News, че се надява скоро да се проведе среща на върха за мир, на която украинският президент Володимир Зеленски и руският президент Владимир Путин да се срещнат лично, за да преговарят за край на войната в Украйна.

„Надявам се“, каза Уиткоф пред Breitbart News в отговор на въпрос дали такава среща на върха може да се проведе скоро по време на продължително интервю пред камера, проведено миналата седмица в Белия дом.

Уиткоф предложи да посредничи за такъв разговор. А откакто интервюто е било заснето, се появиха съобщенията за възможна среща на върха още тази седмица, вероятно в Турция. Предложената дата е 15-ти май. 

Президентът Доналд Тръмп, заедно с Уиткоф, е на път за Близкия изток за серия от срещи в Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Катар. Но би било лесно за президента – или за Уиткоф – да прекъсне това пътуване, за да стигне до Истанбул и да участва в подобна среща, ако информацията се окаже вярна. Това интервю, макар и записано преди появата на тези доклади, сякаш подсказва, че информацията е истина. 

„Мисля, че е напълно възможно“, каза Уиткоф пред Breitbart News за възможността за мирна среща на върха между Зеленски и Путин. „Мисля, че ако САЩ се оттеглят от този конфликт, с други думи, не искат да участват в него и кажат, че това не е наша война и че сме се опитали да направим всичко възможно, това ще е лош резултат за всички. Ще е лошо за европейците, лошо е за украинците и не мисля, че ще е добре за руснаците. Мисля, че руснаците всъщност искат мирно уреждане и двете страни се опитват да разберат какво означава това за тях. Нашата работа е да ги съберем в една стая и да им покажем, че алтернативите на мирното решение тук са лоши за всички. Това е нашата работа.“

По думите на специалния пратеник на Тръмп, тази „глупава война“, не е „трябвало да се случи“. Той повтори твърденията, че ако Тръмп е бил в Белия дом през 2022 г., когато Русия нахлу в Украйна, тази война е нямало да започне.

„Президентът каза, а и ние вярваме в това, че става дума за една глупава война. Не беше нужно да се случва“, каза Уиткоф пред. „Това нямаше да се случи, ако изборите не бяха фалшифицирани и Тръмп беше станал президент. Така че мисля, че трябва да съберем всички в една стая. Решенията работят, когато има директни преговори. Трябва да съберем украинците и руснаците на една маса. Това е жестока война - те не се харесват. Трябва да променим това. Трябва да накараме всички да мислят, че отговорният начин за справяне с кризата е дипломатическо решение. Ако това е, което искате, ако вие, Русия, искате това, ако вярвате в ползите за вашето общество от прекратяването на тази война и вие, Украйна, също го искате, трябва да ви вкараме физически в една стая. Аз предложих да отида да прекарам толкова време, колкото е нужно, там и да посреднича за това. Това, което предлагаме, са директни преговори между двете страни по-скоро, отколкото по-късно.“

Уиткоф отбеляза, че Тръмп е „поставил ултиматум“ на двете страни, че трябва да постигнат напредък по отношение на траен мир, в противен случай САЩ ще се оттеглят от преговорите. 

„Президентът отправи ултиматум към двете страни, че без тези директни преговори, които да се проведат бързо, Съединените щати ще трябва да се оттеглят от този конфликт, каквото и да означава това, и просто да не се намесват“, заяви съветникът на Тръмп. „Това е нещо, в което искаме да посредничим. Това не е нашата война. Ние не започнахме войната, но искаме да помогнем за нейното прекратяване. Начинът, по който това ще се случи, е прекратяване на огъня – всички спират насилието и прекарваме малко време заедно, за да се уверим, че можем да се справим с основните проблеми тук. Мисля, че можем.“

Основните оставащи въпроси, които трябва да бъдат обсъдени, включват подробности за територията в Украйна, ключовата атомна електроцентрала "Запорожие", която в момента е извън експлоатация, и достъпа на Украйна до важни водни пътища.

„Мисля, че основните проблеми тук са регионите, атомната електроцентрала "Запорожие", как украинците могат да използват река Днепър и да стигнат до океана“, каза Уиткоф. „Има въпроси, които, според мен, няма да са трудни за решаване, ако накараме страните да седнат на масата за преговори. Ние стесняваме обхвата на проблемите между тях и след това измисляме компромиси и креативни решения, за да отговорим на всеки от техните притеснения. Физически ще постигнем това и мисля, че се надявам скоро да имаме добри новини, но ако физически го постигнем", обясни той и изрази доза оптимизъм: 

„Според мен имаме голям шанс да сложим край на този конфликт.“

Уиткоф обясни, че в момента има около пет региона в Украйна, които са спорни между двете страни - два под силен руски контрол и три под смесен контрол. Той също така каза, че атомната електроцентрала, "Запорожие", е „малко бижу в короната“ заради количеството електроенергия, което може да произведе, и в момента е „голяма част от тази дискусия“. Освен това водните пътища и начинът, по който Украйна има достъп до Черно море - което ѝ позволява достъп до световните океани чрез връзките си със Средиземно море - също са важни.

„Мисля, че направихме много, за да стесним кръга от проблеми“, коментира Уиткоф. „Основните препънати точки се свеждат до петте региона. Русия има контрол - огромен контрол - над два от тези региони. Украинците имат известна степен на контрол над три други региона, така че става въпрос за това как ще оценим ситуацията - има разлика между това къде е бойната линия, къде са войските и административните линии.  Водим неофициален разговор с двете страни. Искаме да бъдем директни и директно на масата за преговори, но водим разговор за това какво би приела Русия в някои от тези области. Би ли се оттеглила зад определени административни линии? Същото е и с украинците. Запорожката атомна електроцентрала е голяма част от тази дискусия, защото е нещо като перла в короната. Тя беше затворена, но трябва да я отворим отново, защото доставя много електроенергия до някои от градовете в Киев. Това са донякъде въпросите. Как Украйна ще има достъп до водата и ще доставя стоките си до пазара? Но мисля, че част от проблема е, че не успяхме да накараме двете страни да седнат заедно на масата за преговори", допълни Уиткоф. 

Той разкри, че е водил разговори както с високопоставени украинци, така и с високопоставени руснаци като един от най-добрите емисари на Тръмп, опитвайки се да договори решение и край на войната. Той беше критикуван заради скорошна среща с Путин, но все пак остава уверен, че е постъпил правилно, като е направил това по указание на президента.

„Говорих и с двете страни, защото как можеш да участваш в посредничество или изготвяне на решения, освен ако не говориш с всички“, каза Уиткоф. „Говорих с Андрей Йермак, говорих с президента Зеленски, говорих с техния министър на отбраната г-н Умеров. Имаме наистина добри, положителни дискусии, положителни отношения. Говорих с всички съветници по националната сигурност, които участват в това от Англия, Франция, Германия, Италия. И говорих с президента Путин. Няма сделка без одобрението на президента Путин.  Той е лидер на Руската федерация, така че идеята да не се разговаря с президента Путин е нещо, което не разбирам. Трябва да говорим с всички. Не можем да приемем версията на друг човек за това, което той мисли. Трябва да го чуем сами. Ето как се стига до решение. Поставяте се на тяхно място, разбирате от какво се нуждаят и обмисляме можем ли да го приемем? Можем ли да постигнем подобни компромиси? Това се случва, когато познаваме другия човек. Това са оценките, които президентът е помолил хора като мен да направят от негово име, защото той трябва да бъде крайният човек, който взема решенията.“

Най-четени