Привлича ги плоският данък от 200 хил. евро на година и хубавият живот, който не дотяга
Кралят на френския лукс Бернар Арно повлече крак - ще копае лозето на Леонардо
Италия е третата дестинация в света, която предпочитат за живот готовите да сменят през 2025 г. постоянното си местожителство над 142 хил. мултимилионери от всички точки на планетата. Очакванията са тази година страната да приеме около 3600 свръхбогаташи, като преди нея с 9800 заявки за постоянен адрес са Обединените арабски емирства и САЩ със 7500, по петите на Апенините пък с 3000 мераклии е Швейцария.
В световни измерения тенденцията в момента е миграцията на състоятелни хора да се ускорява успоредно с нарастването на геополитическото напрежение, като броят на действително преместилите се да живеят другаде тузари през последното десетилетие се е увеличил повече от два пъти. Това поне твърди в нарочен анализ известната компания „Henley & Partners“, която е специализирана в консултациите по програми за получаване на гражданство и е известна с това, че е изобретила напълнилия Малта с милионери план - „Паспорт срещу пари“.
Според оценките на компанията по-голямата част от състоятелните жители на планетата водят заседнал начин на живот и едва 1% от тях се решават да сменят местожителството си, но обикновено това са най-богатите сред тях и държавите се конкурират, за да ги привлекат със специални режими, намаляващи данъчната тежест понякога до нула.
Специално Италия го прави с влязлото в сила през 2017 г. „Правило CR7”, наречено така, защото позволи на футболния ас Кристиано Роналдо да премине в отбора на „Ювентус“, заплащайки символичен плосък данък върху всички огромни доходи от чужбина, например от реклама и спонсорства. Сега специалният данъчен режим позволява на тези, които преместят местожителството си на полуострова, да плащат „плосък данък“ от 200 хиляди евро годишно в продължение на 15 г. например върху всички получени лихви по облигации, върху дивиденти от акции, капиталови печалби от продажба на предприятия, наследства или дарения, когато са начислени в чужбина и т.н. Докато за доходи, изкарани от различни дейности в Италия, които са обичайни най-вече за спортисти и музиканти, се прилагат нормалните за страната данъчни удръжки. Но за „Henley&Partners“ „фискалният чар“ на страната се дължи на факта, че за всеки член на семейството на избралия Апенините богаташ плоският данък пада на 25 хил. евро на година. Така на практика Италия излиза по-евтина дори от княжество Монако, защото за получаване на жителство там трябва да се вкарат в банка като депозит поне половин милион евро.
„След като са добавили разходите за данъци и жилище“ - отбелязва анализът - много клиенти са осъзнали, че Италия е по-евтина дори от княжество Монако, където данъците са нулеви, но се изисква депозит на парична сума, която надхвърля милион на фамилия.“ Поради тази причина, както и заради качеството на живот и красотите на Италия, около 3600 милионери би трябвало да прехвърлят тази година местожителството си в Италия, носейки със себе си богатство от около 21 млрд. долара. Въпросът каква сума от тези пари ще остане в приемащата ги страна е доста спорен и е предмет на дебати в икономическите среди в Милано и Рим – посочи в коментар в. „Кориере дела сера“. Според поддръжниците на плоския данък за чужденци имиграцията на милионери в Италия е от полза за икономиката, защото тези състоятелни хора консумират и пазаруват, допринасяйки за увеличаване на данъчните приходи, а понякога инвестират и създават нови компании. За критиците обаче, освен че насърчава конкуренцията за намаляване на данъците между страните от ЕС, плоският данък привлича преди всичко предприемачи и мениджъри в края на кариерата им, които избират красотата и богатото историческо наследство на Апенините, за да се радват на пенсионирането си и все така високите им доходи. И които, вместо да създават нови бизнеси и богатство, допринасят за надуването на цените на стоките, услугите и на недвижимите имоти, станали на места невъзможни за закупуване от местни жители.
Доколкото до това накъде богаташите предпочитат да се насочат в Италия, то за луксозните мигранти определено основна цел е Милано – от близо 4500-те състоятелни семейства, които досега са се възползвали от плоския данък, половината са избрали за живот столицата на най-богатата италианска област Ломбардия. Сред тях е и 76-годишният Бернар Арно - основател, президент и главен изпълнителен директор на колоса на лукса „LVMH“ и планетарен богаташ ?4 със 176,7 млрд. долара авоари. Преди две години кралят на френската изящност си купи историческата сграда „Каза дели Ателани“ в Милано, която се намира точно срещу манастира „Санта Мария деле Грацие“. В неговата магерница се пази шедьовъра-стенопис на Леонардо да Винчи „Тайната вечеря“, а паркът на имота на Арно всъщност е лозето, което херцогът на Милано - Лудовико Моро подарява през 1498 г. на гения на Ренесанса като благодарност за великата му творба. И нищо чудно на стари години френският крал на лукса да запретне ръкави, да хване мотиката и да започне да точи вино така, както е правил преди половин хилядолетие собственикът преди него на имота.