България е сред малкото страни в Европа без Национален план за борба с рака. Документът трябва да бъде приет до края на ноември, но политическата криза го бави. Без него няма да имаме достъп до одобрени от ЕС 3 млрд. евро за подобряване на онкологичната помощ до 2030 г. За това алармираха специалисти от Съвместната онкологична национална мрежа СОНМ на национална конференция на Златни пясъци.
Проект има, но в него липсват анализ на резултатите от лечението, приоритети и финансова рамка, заяви председателят на УС на СОНМ доц. Димитър Калев. „Организацията на онкологичната помощ у нас е катастрофална. Болните не са повече, отколкото в други евродържави, но смъртността е по-висока. Имаме специалисти и апаратура, но няма ясен алгоритъм и пациентът се губи в дебрите на здравната система. Затова много българи търсят помощ в Турция, Австрия и Германия“, каза той.
Сред пропуските колегите му посочиха почти пълната липса на програми за скрининг и отсъствието на всеобхватни онкоцентрове, които да поемат целия цикъл от процедури – диагностика, лечение, проследяване и овладяване на усложнения. Те трябва да са сертифицирани и да подлежат на периодична оценка, посочи доц. Ася Консулова, член на УС на СОНМ. Според проф. Никола Владов от ВМА диспансерите също не покриват съвременните критерии за мултидисциплинарен подход.
В писмо до служебния кабинет СОНМ настоява за ревизия на проектоплана и готовност да сътрудничи за това. Първа стъпка е дигитална платформа, в която са качени 20 ръководства за диагностика и лечение на различни видове рак, подготвени от експертни бордове в рамките на националните конференции МОРЕ. Тя ще е достъпна за лекарите и болничните ръководства, а информацията ще се осъвременява. Институциите трябва да направят задължителни включените в платформата правила, подчерта доц. Калев.
Медиците искат и въвеждане на клинична пътека, която да позволи пациентите в онкоклиниките да се консултират с клиничен психолог. Сега грижата за менталното им здраве е платена, което влошава качеството им на живот, обясни Екатерина Виткова от Българската асоциация по психоонкология.