Александър Вучич и неговата Сръбска прогресивна партия ще трябва да се дистанцират от "магнати" и коалиционни партньори като Боголюб Карич, лидер на Движението Силата на Сърбия, който се оказа под удара на санкциите на ЕС заради връзки с режима на Лукашенко в Беларус, ако Сърбия реши, че европейският път е нашият главен път", заяви за вестник "Данас" директорът на Центъра за европейски интеграции във факултета FEFA, почетния професор Михайло Църнобърня.
Боголюб Карич е един от бизнесмените и политици от Сърбия, който се оказа под удара на международната общност заради връзки с режима на Александър Лукашенко, президент на Беларус, пише изданието, цитирано от БТА.
Професор Църнобърня изтъква, че един от главните удари на Запада по Русия на Путин е конфискуването на имуществото на неговите магнати и че тези мерки са очаквани. За политическия живот в Сърбия това ще означава нов натиск, за да се застане на страната на Европа . Църнобърня посочва, че ако скоро не застане на страната на ЕС, сръбският президент Вучич може да продължи с тактиката си, която му е любима в момента, а това е да се опитва единствен в света да седи на два стола.
Съветът на ЕС прие шести пакет икономически и индивидуални санкции против Русия и Беларус заради руската агресия срещу Украйна, а в в списъка с наложени санкции се оказаха имена от Сърбия, сред които Боголюб Карич, посочва "Данас". Боголюб Карич се оказа в списъка, защото е развил мрежа предприятия за бизнес с недвижима собственост в Беларус и мрежа контакти със семейството на Александър Лукашенко. Като спорни се посочват предприятия, собственост на семейство Карич, които работят в Беларус - Дана Холдингс, Дана Астра и проектът Minsk World. Самият Боголюб Карич отговори на тези мерки, твърдейки, че те са неоснователни и че ще предприеме мерки за тяхната отмяна.
Карич заяви за вестник "Курир" в събота, че преди един ден е пристигнал от Германия в Белград, но в ЕС няма никакво имущество или банкови сметки и едва след пристигането си в Сърбия е разбрал от медиите за санкциите и е изненадан от това решение на Съвета на ЕС.
Не знам защо се оказах под удара на Съвета на ЕС. Нямам имущество, нямам нищо на свое име. Всичко продадох още по времето на Воислав Кощуница, заяви бизнесменът, добавяйки, че заради хайката срещу него тогава е заминал за Русия, но изтъкна, че и там той и неговото семейство вече нямат бизнес дейност. Карич заяви по-рано, че проектът Minsk World в Беларус, който се споменава във връзка с решението за санкции, е завършен преди две години.
Затова съм учуден и изненадан от тези санкции. Моят правен екип ще реагира, за да се изясни за какво става дума и защо това е направено, заяви Карич.
Заради бизнеса в Беларус семейство Карич бяха в списъка със санкции още преди избухването на войната в Украйна, както от страна на ЕС, така и на САЩ. През август 2021г. ЕС, а след това САЩ поставиха компанията Дана холдингс в черния списък заедно с Небойша Карич, син на Боголюб Карич, който тогава бе посочен от американските власти като лице, отговорно за бизнеса на компанията.
Докато санкциите срещу семейство Карич се задълбочават, Боголюб Карич остава начело на Движението Сила на Сърбия, което преди заминаването на Карич за Русия имаше много по-голямо политическо влияние в Сърбия, а днес е сведено до коалиционен партньор на Сръбската прогресивна партия и тази година участва в парламентарните избори с листата "Александър Вучич - Заедно можем всичко".
Според резултатите от изборите през април Движението Силата на Сърбия получи два мандата и ще има двама депутати в парламента на Сърбия, от които единият е Драгомир Карич, брат на Боголюб Карич, който освен бизнес връзки има и политически връзки с Беларус.
Драгомир Карич е почетен консул на Беларус в Сърбия от 2013г., като и днес е на този пост според информации от сайта на посолството на Беларус, но той не се оказа в нито един списък със санкции на западните сили, отбелязва "Данас".
Коалиционните партньори - Боголюб Карич и Александър Вучич, за последен път бяха видени заедно публично през 2019г. именно в Беларус. В Минск като президент на Сърбия, съпроводен от Боголюб Карич и члена на председателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик, обиколи квартал, в който живеят работещите в "БК група", така нареченият "Карич град".
Междувременно и Милорад Додик, също близък на Александър Вучич, се оказа под удара на санкциите на САЩ и Великобритания заради твърдения за корупционни дейности и заплахи за стабилността на Босна и Херцеговина, посочва "Данас".
И други влиятелни хора, свързани със Сърбия, се оказаха в подобни черни списъци на западните страни, особено на САЩ, още преди избухването на войната в Украйна, преди всичко заради подозрения за различни форми на корупционна дейност. Сред тях е и бизнесменът от Косово Звонко Веселинович и Милан Радойчич, заместник-председател на Сръбска листа, водещата партия на сърбите в Косово, която поддържа добри отношения с партията на Александър Вучич.
Веселинович и Радойчич, както и други лица свързани с тях от Северно Косово, се оказаха в листата на санкционирали лица от САЩ в края на миналата година заради подозрения за транснационална организирана престъпност и корупционни дейности.
Сред политиците, свързани с Александър Вучич, които са под удара на международната общност е и депутатката от листата на Александър Вучич Марина Рагуш. Рагуш сега е членка на Сръбската прогресивна партия, в която премина от Сръбския патриотичен съюз на Александър Шапич, а в своята политическа кариера бе и членка на Сръбската радикална партия.
Именно заради дейността си по време на радикалното минало Рагуш неотдавна се оказа в списъка на издирваните от Механизма за наказателни съдилища, правния наследник на трибунала в Хага, заедно с Воислав Шешел и други бивши членове на неговия правен екип.