Турция изтегля част от силите си от ученията на НАТО

Спорът беше съсредоточен върху терминологията

Турция изтегли част от силите си от учението на НАТО Steadfast Dart 2025 след противопоставяне с Гърция относно въздушното пространство и юрисдикцията за търсене и спасяване в Егейско море, съобщава електронното издание на в. Kathimerini.

Несъгласието беше съсредоточено около опитите на Турция да наложи своите възгледи относно документа за планиране на учението, на който Гърция се противопостави. Атина отказа да приеме изключителните турски претенции над Егейско море, заплашвайки да отмени учението, ако условията бъдат променени. 

Турското министерство на отбраната заяви, че проблемите в плана на учението противоречат на националните права на Турция и международното право. 

Спорът беше съсредоточен върху терминологията, свързана с въздушното пространство на НАТО, като Турция настояваше за широко позоваване на „въздушното пространство на НАТО“, докато Гърция се застъпваше за включването на „въздушното пространство на нацията“. Този конфликт доведе до преговори на НАТО на високо ниво, като представители на САЩ се присъединиха по-тясно към позицията на Гърция. 

Въпреки изтеглянето на разузнавателните сили от Steadfast Dart, Турция обяви, че ще продължи да участва в други учения на НАТО, включително румънската Dacia. 

Междувременно Турция разкри интереса си към закупуването на самолети Eurofighter и ракети Meteor, позовавайки се на нуждите на националната отбрана. 

Конфликтът в ученията на НАТО идва на фона на по-широко геополитическо напрежение, докато Турция продължава да отстоява позицията си по кипърския въпрос, получавайки подкрепа от премиера на Пакистан Шехбаз Шариф по време на съвместна пресконференция с президента Реджеп Тайип Ердоган в Исламабад. 

Този последен инцидент подчертава продължаващото военно и дипломатическо напрежение между Гърция и Турция и повдига въпроси относно способността на НАТО да посредничи във вътрешни конфликти в Алианса.