Удар по американската изключителност

Удар по американската изключителност

Нужно е да помислим за реформи

Недостатъци в Конституцията на САЩ

„Не преливам от оптимизъм за бъдещето, независимо от изхода от тази криза. Но един от малкото u положителни аспекти е, че тя трябва да нанесе удар на идеята за американската изключителност.

Настоящата криза ни напомни, че сме страна като всяка друга, която може да върши глупости и ексцесии, и че нямаме присъщи черти, които да ни поставят над другите нации и да ни направят по природа по-демократични. Ние сме страна като останалите“, казва Ерик Фоунър, историк от Колумбийския университет, в интервю за „Фигаро“. Според него настоящата криза илюстрира недостатъците на Конституцията на САЩ.
Намираме се в малко необичайна, но не и безпрецедентна ситуация. Вече е имало случаи, при които губещите на изборите са отказвали да признаят победителя. Най-известният е Ейбрахам Линкълн през 1860 г. Южните щати отказват тогава да признаят новоизбрания президент и решават да напуснат Съюза. Не мисля, че днес случаят е толкова драматичен, но епизодът си остава най-известният пример за оспорвани избори.

Други президентски избори, довели до политическа криза, са тези от 1824 г., когато Андрю Джаксън печели народния вот, но нито един кандидат (те са четирима) няма мнозинство в Избирателната колегия. Тогава Камарата на представителите избира победителя: Джон Куинси Адамс става президент, въпреки че е втори. Андрю Джаксън, който по онова време е представян като демагог, който не зачита никаква норма, прекарва следващите четири години в ожесточени критики на президента, преди да се яви на изборите през 1828 г., когато печели.

Един от новите фактори е, че вместо разочарован кандидат, настоящият президент отхвърля резултата от изборите. Предполага се обаче, че президентът защитава Конституцията и се грижи за нейното прилагане. Настоящата криза илюстрира недостатъците на нашата Конституция. Ние, американците, толкова прославяме и почитаме този текст, че отказваме да видим неговите слабости. Ако кризата стигне дотам, че президентът да бъде избран от Камарата на представителите, щат като Уайоминг с 500 хил. жители, ще има един глас, така както и Калифорния с 40 млн. жители. С други думи, трябва да поправим избирателната система. Тези избори може би ще бъдат възможност да помислим за реформи.

Превод “Гласове”, със съкращения

Най-четени