Украйна поиска от световния орган за наблюдение на химическите оръжия в Хага да разследва предполагаемата употреба на забранени токсични боеприпаси от страна на Русия срещу нейните сили, съобщава Reuters.
Искането за започване на разследване беше подадено от Киев до управителния орган на Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО).
То последва изявлението на холандските и германските разузнавателни служби от петък, че разполагат с доказателства за широко разпространена употреба на незаконни оръжия от страна на Русия по фронтовата линия.
ОЗХО създаде подобен екип през 2018 г., за да проучи обвиненията за използване на химически оръжия в Сирия. Екипът за разследване и идентификация установи, че сирийските правителствени сили и бойците на „Ислямска държава“ са използвали забранени химически оръжия по време на гражданската война, започнала през март 2011 г.
През май миналата година Съединените щати за първи път обвиниха Русия, че е използвала хлорпикрин - химическо съединение, което е по-токсично от средствата за борба с безредиците и е използвано за първи път от Германия по време на Първата световна война.
Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО), агенция за разоръжаване в Хага, в която членуват 193 държави, заяви миналата година, че първоначалните обвинения, отправени от двете държави една към друга, са "недостатъчно обосновани".
И двете страни отричат да са използвали химически оръжия в конфликта, който ескалира, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 г.
"С настоящото Украйна отправя искане към генералния директор на ОЗХО да предприеме стъпки за създаване на независим и безпристрастен механизъм (за) разследване на случаите на предполагаема употреба на химическо оръжие в Украйна", се казва в копие на искането, споделено с Ройтерс.
В него се иска механизмът да бъде оправомощен да "събира допълнителни доказателства и да идентифицира извършителите, организаторите, спонсорите на такава употреба".
То беше представено в началото на четиридневните заседания при закрити врата на Изпълнителния съвет на ОЗХО, който се състои от 41 държави. Органът за разоръжаване нямаше незабавен коментар по искането.