Украйна - новият Кипър на Европа

Смазаната страна ще бъде поделена, неутрална, мирна и може би възстановена от войната

Москва: Или Киев приема нашите условия, или държавата Украйна няма да я има

“Войната в Украйна ще приключи до началото на декември тази година и страната ще бъде разделена на две части, така, както Гърция и Турция си поделиха Кипър преди петдесет години.” - обясни на италианския всекидневник “Република” най-известният украински писател Андрей Курков.

Той живее и работи в Киев, превеждан е на десетки езици, сред които е китайският и поддържа контакти на високо равнище, както в интелектуалните среди на САЩ, така и в тези на Русия. Въпреки че винаги е подкрепял сегашното ръководство на родината си в лицето на президента Володимир Зеленски, творецът подчертава в интервюто, че държавният глава въобще не е трябвало да започва войната и е можел да я предотврати във взаимодействие със САЩ и Европейския съюз. Просто защото е бил информиран за подготовката на Русия за настъпление шест месеца преди то да се случи на 24 февруари 2022 г., но бил действал не за да го предотврати, а сякаш да го предизвика и поощри.

А на въпроса на пратеника на “Република” в Киев Паоло Брера “Ще плати ли някой за очертаващата се загуба?”, Андрей Курков отговаря така: “Всички сегашни политици, включително Зеленски. След войната ще възникнат много въпроси. От него зависи да подпише договора с Русия, а който го направи, ще бъде изправен на подсъдимата скамейка, защото няма да има победа, но няма да има и авариен изход.”

После писателят уточнява, че все още 50% от украинците подкрепят Зеленски и ще приемат каквото и да е негово решение, още повече, че единствената негова алтернатива за държавен глава - генерал Валерий Залужни, не искал да става президент. След това обаче писателят обяснява, че след войната сегашната управляваща партия “Слуги на народа” на Зеленски щяла да изчезне яко дим, тъй като била създадена в интернет и била “политическа сила за еднократна употреба”.

Доколкото до новия президент на САЩ и вероятността той да помогне на Украйна в преговорите за мир, Курков заявява: “Не мисля, че някой вярва на Тръмп - той е наполовина луд, наполовина прагматичен бизнесмен, много груб и горд, че не е плащал данъци и той ще направи това, което е добро за Америка на Тръмп, за неговите избиратели.” “Ние ще станем нещо като Кипър, с неконтролирани украински зем и това ще бъде постоянна болка.” - подчертава накрая още веднъж писателят.

Интересното е, че сякаш за да опровергаят отправените в средата на миналата седмица от външния министър на Русия Сергей Лавров критики към Италия, че била вражеска страна, напоследък медиите на Апенините започват да отделят повече място на позициите на Москва по войната в Украйна. Така например в неделя най-тиражираният всекидневник в страната “Кориере дела сера” публикува просторно интервю с влиятелния съветник в Кремъл по външнополитически въпроси - Дмитрий Суслов. Той подчертава дебело, че в бъдеще Украйна трябва да бъде напълно неутрална, без каквито и да е чуждестранни войски на територията є, защото в противен случай щяла да изчезне от картата на земята.

“Нашите виждания за разрешаване на конфликта в Украйна са непримирими - обяснява Суслов. - Американците и техните съюзници не осъзнават, че фундаменталната разлика не засяга само НАТО или териториални въпроси, а преди всичко отношенията на Украйна със Запада по отношение на сигурността след войната. За Русия е неприемливо не само членството є в НАТО, но и всякакъв вид конкретно сътрудничество със западните страни.

Украйна трябва да остане военно слаба, буферна зона без партньорства, без доставки на оръжия, без съвместни военни маневри, без обучение на войските є от западни инструктори и без чужди военни сили, разположени върху земята є. Трябва да е наистина неутрална.”

Суслов, който според “Кориере дела сера” е един от най-доверените съветници на Владимир Путин, не очаква да се промени “нищо фундаментално” в отношенията на Москва с новата администрация във Вашингтон. “Там Русия ще продължи да бъде възприемана като противник на САЩ, - посочва съветникът, - отношенията ще бъдат конфликтни в обозримото бъдеще и ще бъде все така много трудно да се реши въпросът с Украйна. Очакваме нови американски санкции, допълнителен натиск и шантаж, други наказателни мерки.”

За Суслов обаче сега имало две важни промени в сравнение с администрацията на Байдън и първата е, че Тръмп иска да сложи край на войната в Украйна възможно най-бързо и не търси руското военно поражение. “Това потвърждава - изтъква съветникът на Кремъл, - че американската цел да постави Русия на колене се е провалила”. Вторият положителен момент бил, че новата администрация била готова да възобнови пряката дипломация, която е “по-важна между противници, отколкото между приятели”.

Накрая на интервюто Суслов изтъква, че изход от войната в Украйна може да бъде намерен единствено чрез преговори между Москва и Вашингтон, без участието на никой друг. Като накрая Киев трябвало да даде само “писмени гаранции за неутралитет”.