Няма да влиза във военни съюзи и да приема бази
Разговорите продължиха малко над 3 часа
Украйна предлага да приеме статут на неутрална и неядрена държава, в замяна на което да получи гаранции за сигурността си по подобие на член 5 от договора за колективна сигурност на НАТО. Като потенциални гаранти за сигурността си Киев посочи Израел и членките на НАТО - Канада, Полша и Турция. Украйна предлага също и 15-годишен период за провеждане на консултации за статута на анексирания от Русия полуостров Крим.
Това съобщи днес Ройтерс след края на поредния тур от преговори Москва-Киев, който се проведе в Истанбул.
Ройтерс посочи, че това са най-конкретните предложения, които Киев е поставял на масата за преговорите. Което бе потвърдено и от руската страна. “Получихме от Украйна предложения за разглеждане, нейната ясно формулирана позиция за включването им в договор. Тези предложения ще бъдат разгледани в скоро време и ще бъдат представени на президента (Владимир Путин). Тогава ще бъде даден съответният ни отговор”, каза след приключването на днешните разговори Владимир Медински, който е помощник на Путин и ръководител на преговорната делегация.
“Ако успеем да консолидираме тези ключови разпоредби, и за нас това е най-важното, то тогава Украйна ще бъде в позиция да фиксира настоящия си статут на неядрена държава, която не е част от военен блок, под формата на постоянен неутралитет”, каза преговарящият Олександър Чалий. “Няма да приемаме военни бази и да разполагаме военни контингенти на наша територия, както и няма да влизаме във военно-политически съюзи”, заяви той. “Военни учения на нашата територия ще бъдат провеждани със съгласието на държавите гаранти”, добави Чалий.
За да има окончателно споразумение между Киев и Москва трябва да има пълен мир на цялата територия на страната, подчерта пък Михайло Подоляк - член на украинската делегация и съветник на президента Володимир Зеленски. “Безусловни гаранции за сигурност за Украйна, прекратяване на огъня, ефективни решения за хуманитарни коридори и хуманитарни конвои, спазване от страните на правилата и военните традиции. Трудни преговори за мир в нашата страна”, написа Подоляк в туитър.
Според Медински пък преговорите са били “конструктивни”. Той посочи, че е постигнат напредък и увери, че Русия ще предприеме “стъпки за деескалация на конфликта с Украйна”.
А руското военно министерство съобщи, че “драстично ще намали” военната активност в посока Киев и Чернигов, “за да създаде условия за диалог”.
Помага за контакти между двете страни
Роман Абрамович на срещата днес в Истанбул.
Ден след като западни медии съобщиха, че руският олигарх Роман Абрамович може да е бил отровен по време на совалките си между Москва и Киев, той се появи във видимо добро здравословно състояние на преговорите днес в Истанбул.
Абрамович, както и членове на украинския преговарящ екип, са получили симптоми на отравяне, информираха в понеделник западни медии, позовавайки се на говорител на руския милиардер. Според информациите той и украинци от преговорната делегация имали зачервяване и сълзене на очите и лющене на кожата. Експерти дори заговориха, че вероятно става въпрос за отравяне с химическо оръжие.
Още преди срещата в Истанбул обаче заваляха опровержения на тези информации. Украинската страна съобщи, че няма данни някои от участвалите в преговорите нейни представители да се е оплаквал от здравословни проблеми. След това и от САЩ дойдоха сигнали, че едва ли информацията за отравяне на Абрамович е достоверна. А накрая самият той се появи на срещата в Истанбул, редом до турския президент Реджеп Ердоган и външния министър Мевлют Чавушоглу.
“Роман Абрамович участва в осъществяването на определени контакти между руската и украинската страна”, посочи днес говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. И уточни, че олигархът не е официален член на руската делегация на преговорите с Украйна в Турция. Песков също отхвърли твърденията, че Абрамович е бил отровен, които определи като част от “информационната война”.