Фактчек беге са ме споменали поименно, няма как да го пропусна. Та, това Министерство на истината твърди, че няма никакви данни да има финансиране от USAID/държавния департамент за медии, политици и НПО-та.
Нека да бъде точен - Фактчек беге първо изяснява, че аз не съм всъщност посочил, че има такива пари. Но те решават, че имало такова внушение и съответно оборват собственото си внушение. Това е стандартна тяхна тактика - когато няма какво да оборят, но искат да “ударят” по някой с медийната бухалка, те просто си измислят той какво е искал да каже.
Пряка връзка с държавния департамент на САЩ в България има и е адски зловеща.
"Уикилийкс" публикува материал, че според тях USAID са прехвърлили около 467 милиона долара за организацията “Интернюз”. Тази организация е сред работещите с Асоциацията на европейските журналисти, осъставена предимно от служители на "Дневник", "Капитал", "Офнюз" и "Медиапуул". По случайност, АЕЖ също така притежава и Фактчек беге. Шефката на "Интернюз" има видео, в което твърди, че трябва да се създаде “глобален лист за изключване”, в който са включени медии, разпространители на “дезинформация”, които рекламодателите да избягват.
Съответно друга организация, която работи с USAID, е GEC - Център за глобално ангажиране. Ако отворим парите за USAID към България за 2023 година ще видим, че има именно малко над 1 милион долара към GEC. Тази организации също така даде скандален грант на британско НПО, което създава класация на медиите колко били дезинформиращи и някакси класира консервативните медии винаги рискови (усещате ли пъзела на цензурата как се нарежда?). GEC няма офис у нас, раздава грантове и има бюджет над 1 милион долара специално за България.
Правилно е да се твърди, че няма точен документ, който да сочи конкретен грант от USAID към конкретна българска медия. Но има изобилие от данни за финансиране, свързано с цялата мрежа на "Икономедия", "Медиапуул", "Офнюз" и приятели.
Оказва се и, че организациите, финансирани от Държавния департамент на САЩ, създават мрежата за цензура, при която британския сайт решава кой не е “послушен” и после Интернюз кара рекламодателите да го избягват. А тези организации работят с нашите родни АЕЖ, журналистите от "Дневник", "Капитал", "Офнюз", "Медиапуул", "Клуб З" и други.
Малко за грантовете. Намират се редица предложения за грантове от посолството (съответно държавния департамент), като например общо близо 3 млн. лева за 2 гранта (2020 и 2024г.) за “подкрепа за медийна грамотност”. По случайност в България по това време се сформира “Коалиция за медийна грамотност”, който пише, че е финансиран от посолството. Отваряме тяхно основно събитие за 2021 г. и какво да видим - техни медийни партньори са "Дневник", "Офнюз" и "Медиапуул"! По случайност, председател на тази организации е Кристина Христова. Бивш ръководител на сайта на "Дневник". Както и…председател на Фактчек беге.
Да, Фактчек беге официално не се водят “медия”. Само че в тях работят журналисти, които пишат статии и анализи. И във Фейсбук самите те са се маркирали като "Уеб сайт за новини и медии"... така че те на практика лъжат още тук.
Та така - те са прави в това, че няма пряко доказателство грант -> българска медия. Но има предостатъчно данни и информация за това, че в България е имало работещи грантове, свързани с медиите и организациите, съставени предимно от журналисти на "Капитал", "Дневник", "Медиапуул" и "Офнюз" са работили с тези организации. И разбира се, са участвали в техните идеи за глобални мрежи за контрол над информацията.
Бих искал да благодаря на Фактчек беге, че ми дадоха тази прекрасна възможност да науча още за изключително мрачната мрежа за цензура, която е била активна и у нас.