15 януари е паметна дата за Сърбия. Днес се навършват 24 години от смъртта на Желко Ражнатович Аркан и в момента се провежда панихида на Новото гробище в Белград, на което присъства и съпругата му - фолкпримата Цеца.
Първи там пристигнаха сънът на певицата Велко Ражнатович и съпругата му Богдана, която е бременна, а веднага след тях - и Цеца с дъщеря си Анастасия Гудел, която е женена за играча на националния отбор Неманя Гудел.
Видимо сериозни, те се приближиха до гроба на Аркан, целунаха снимката му, а след това поднесоха цветя - бели рози и орхидеи, съобщи сръбският вестник "Телеграф". След това те запалиха свещи и скоро владика прочете молитва за покой на Аркан.
Желко Ражнаатович, с псевдоним А̀ркан, е известен сръбски командир на паравоенното формирование „Тигрите“, обвиняван за редица военни престъпления в Хърватия и Босна и Херцеговина.
Роден е на 17 април 1952 г. в Брежице, Словения, където служел баща му, офицер от Югославската народна армия. Бащата се отнасял към Желко и 3-те му по-големи сестри строго, като към подчинените си. Деветгодишен Желко Ражнатович бяга за пръв път от вкъщи и прекарва месец и половина в Международния младежки лагер в Дубровник, но изпраща картичка на сестра си и баща му го открива. Още като ученик в основното училище Желко Ражнатович проявява склонност към престъпления. В Белград Желко джебчийства по улиците и разбива будки. Затова баща му го изпраща да завърши осми клас в поправителен дом за малолетни престъпници в Нови Сад. След това, въпреки че имал желание да стане пилот, Желко бил записан във Военноморската школа в Котор. Оттам успява да се промъкне нелегално на кораб и да отиде до Триест. Баща му обаче отново го връща.
Желко Ражнатович напуска Югославия през 1972 г. и 11 г. не се завръща. Предполага се, че за трите и половина години затвор е обучен да извършва специални задачи за държавата, между които и обири на банки. Той лежи за грабежи и дребно джебчийство със своята банда.
Ражнатович първо заминава за Лондон, а след това отива в Италия. На 1 февруари 1974 г. в Милано извършва въоръжен обир с убийство в ресторант „Кико“. Няколко месеца по-късно Желко Ражнатович започва обири на банки в Швеция. За една година успява да стане престъпник, търсен в Италия, Холандия, Германия, Белгия, Великобритания и Швеция. Няколко пъти полицията успява да го залови, но нито една присъда не излежава докрай, защото винаги успява да избяга.
На 28 декември 1974 г., след въоръжено нападение в една банка в Брюксел, Белгия, Желко Ражнатович бива арестуван. През 1975 г. е осъден на 12 години затвор, но след четири години, на 4 юли 1979 г. успява да избяга през шестметровата стена на затвора. После бяга и от амстердамския затвор, болница във Франкфурт и от специалния затвор за терористи в Торберг.
След бягството си от швейцарския затвор, Желко Ражнатович се връща в Югославия. Установява се в Свети Стефан в Черна Гора и става собственик на казино. Там се запознава с Наталия Мартинович, която е завършила испанска филология. Женят се и заминават на сватбено пътешествие до Акапулко. След завръщането си купуват къща близо до стадион „Цървена звезда“ в Белград. После става охранител в белградската дискотека „Амадеус“. На 19 март 1986 г. бива арестуван в Белград заради сбиване и нанасяне на телесна повреда. През 1991 г. Германия информира Интерпол за съмнения, че Желко Ражнатович може да извърши атентати срещу министрите на външните работи на Германия, Италия и Франция. През август 1992 г. лондонският офис на Интерпол обявява, че Желко Ражнатович е станал сръбски командир, използва военен псевдоним „Аркан“ и че средствата за масова информация в Сърбия го представят като герой от гражданската война в Босна и Херцеговина.
Желко Ражнатович влиза в политиката по време на изборите в края на 1992 г., когато като лидер на група граждани от Косово печели пет мандата в сръбската Скупщина. Преди извънредните избори през 1993 основава Партия на сръбското единство, като се застъпва за демокрация от американски тип.
Макар и лидер на извънпарламентарна партия, Аркан няколко години поддържа добри отношения с властите. Това може да се види и от списъка на присъстващите на сватбата му през 1995 г. с Цеца.
През 1998 г. се отказва от политиката и се отдава на бизнеса, като е смятан за най-богатия сърбин, притежаващ 500 милиона долара.
Желко Ражнатович Аркан е убит на 15 януари 2000 г. във фоайето на белградския хотел „Интерконтинентал“, където се намирало седалището му. По повод убийството на Аркан се правят различни догадки, като има 2 основни: че е убит заради разчистване на мафиотски сметки или че убийството му е политически мотивирано.