Фридрих Мерц - равнис по Тръмп

Бъдещият канцлер Фридрих Мерц смята твърдо да промени германския модел, като го направи по-малко пестелив и по-разточителен.

Бъдещият канцлер съзря положителното в заплахите на САЩ за търговска война срещу ЕС

Берлин планира рязък скок на обществените разходи и на вътрешното потребление

Християндемократът загърбва прословутата германска бюджетна строгост

Оказа се, че заплахите на Доналд Тръмп да въведе умопомрачителни мита за внасяните в САЩ стоки от ЕС и обвиненията му, че “Европа прецаква Америка” в търговията, имат положителен заряд.

Като че ли пръв го усети бъдещият канцлер на Германия Фридрих Мерц, който вместо да размаха срещу Вашингтон като чиновниците в Брюксел някаква захабена брадва на контра-мита, се вслуша в думите на президента и ги прие за съвет. Казано иначе, съгласи се, че Германия трябва да потребява повече и по този начин да даде както тласък на вноса си, така и да намали търговския излишък със САЩ. За целта християндемократът Мерц предвижда да остави на заден план прословутата германска бюджетна строгост и Германия да изразходва през следващите няколко години за обществени разходи и за инвестиции в производството на стоки за пряка консумация 800 млрд. евро.

Както писа в. “Кориере дела сера”, тези нови и необичайни за германската икономическа политика мерки всъщност оправдават демонстрираните от Тръмп намерения. Тръмп е винаги вулгарен и обиждащ в стила си на общуване, но както винаги, трябва да се погледне отвъд обидите му, за да се прозре истината, пише вестникът.

А зад търговската война, подкладена отново от Тръмп и в речта му “За състоянието на съюза” в сряда, има две неоспорими истини. Първата е, че всички държави винаги са практикували протекционизъм и като цяло повече от САЩ. ЕС е роден като протекционистична икономическа структура - достатъчно е да се спомене само селскостопанската му политика, която вдигна крепост от помощи и бариери в полза на селскостопанското лоби и най-вече на френското. Дори по отношение на митата Световната търговска организация неотдавна обяви, че европейските митнически такси са доста над средните американски налози върху вносните стоки, така че Вашингтон има марж за разширяване и в тази посока.

Но обявеното от Мерц загърбване на германската бюджетна строгост хвърля светлина върху другата скрита истина в грубоватата реторика на Тръмп. Германия, наред с Китай, цели десетилетия градеше икономическия си модел върху ограничаването на вътрешното потребление чрез потискане на вътрешното търсене, ниски заплати, поощряване на спестяванията и имаше растеж, движен основно от износа, като по този начин натрупваше търговски излишъци. А това е онова, което Тръмп нарича без да му мигне окото “живеене на гърба на американците” и “прецакване на САЩ”, тъй като Америка се слави с най-високите заплати, най-богатите потребители и следователно е рай за всички износители.

И с решението си да се равнява по Тръмп Мерц на практика призна, че този “търговски рай” е спуснал кепенци, че светът навлиза в нова ера, белязана от реципрочност, в която Америка повече не се вижда като купувач от последна инстанция и съответно движеща сила за всички останали. Та новият канцлер смята твърдо да промени германския модел, защото тази трансформация е неизбежна, щом целият свят става все по-протекционистки.

Най-четени