Проф. Добрин Василев е преизбран за председател на Българското дружество по интервенционална кардиология
Проф. Добрин Василев беше преизбран за председател на Българското дружество по интервенционална кардиология за следващите две години. Вторият му мандат беше гласуван единодушно по време на годишното общо събрание на дружеството. През изминалия уикенд се състоя и XI Конгрес по интервенционална кардиология, в рамките на който бяха представени най-иновативните методи за лечение в тази динамично развиваща се специалност.
Една от новините на конгреса дойде от съвместната международна сесия с Италианското дружество по кардиология. Модерният подход в лечението на коронарната болест на сърцето беше представен от д-р Бернардо Кортезе, началник Кардиология в Клиника „Сан Карло“ в Милано и част от екипа на италианската Фондация за сърдечно-съдови изследвания и иновации. Доктор Коретзе презентира пред младата аудитория на форума как се извършва интервенция с балони, които отделят медикаменти в артериите на пациента, без да оставят имплант. Тези нови балони излъчват специален медикамент, който се инфилтрира в стената на кръвоносния съд и блокира нарастването на гладомускулната тъкан, като предотвратява образуването на нови стеснения. Този подход на лечение има изключително предимство, тъй като предлага по-кратка терапия с мощни антиагреганти. Също така, дава възможност за последваща байпас хирургия, ако се наложи, тъй като поставените стентове понякога изправят кардиохирурзите пред непреодолими проблеми.
Сред чуждестранните лектори на форума беше новоизбраният президент на Европейската асоциация за перкутанни сърдечносъдови интервенци (EAPCI), интервенционният кардиолог д-р Алаиде Киефу, която е и директор Клинични проучвания в един от водещите научноизследователски центрове в света - болница „Сан Рафаеле“ в Милано. Д-р Киефу беше панелист на една от общите сесии на българското дружество и на европейската асоциация по темата за кардиогенния шок.
Много често пациенти с нормално артериално налягане развиват пълзящ кардиогенен шок в рамките на часове и затова тези болни са много трудни за диагностика. Проф. Добрин Василев обясни, че преходът от класическия към усложнения стадий може да стане в рамките на 2-3 часа до 6-8 максимум. Той подчерта, че според проучвания когато се е развила пълната картина на кардиогенния шок, смъртността е над 50%. А това означава, че трябва да се действа изключително бързо.
Интервенционалният кардиолог сподели, че в своята практика прилага стратегията за незабавно поставяне на интра-аортен контрапулсатор на всички пациенти с дори най-малко съмнение за кардиогенен шок. Точно при тях трябва максимално рано да се постави устройство за механична подкрепа на сърцето, тъй като те имат най-голяма нужда и най-голяма полза от него. За съжаление в България устройството се използва рядко, защото в условията на миокарден инфаркт НЗОК не заплаща самото устройство и то остава за сметка на болничните заведения. Те от своя страна не биват стимулирани да го прилагат и това е сериозен проблем. В тази връзка проф. Добрин Василев се ангажира дружеството да настоява за реимбурсация на тези елементарни устройства за подпомагане на сърдечната циркулация, които са включени в пътеки и се плащат в други специалности, но не и там, където е първичното им предназначение. А именно - в клиничната пътека за инфаркт на миокарда.