Хюсни Адем: Парламентарната група „Алианс за права и свободи“ ще подкрепи този вот на недоверие

„Алианс за права и свободи“ (АПС) ще подкрепи този вот на недоверие. Това заяви Хюсни Адем, народен представител от парламентарната група на АПС по време на разискванията на четвъртия вот на недоверие към кабинета за провал в сектора околната среда и водите. Адем заяви, че ще направят това в името на обществения интерес.

Няма да допуснем превръщането на екологичните проблеми в инструмент на политическа пропаганда. Затова предлагаме на Народното събрание да предложи на Министерство на околната среда и водите следните мерки: да изготви ясен график за закриване на незаконните сметища, да актуализира подзаконовите нормативни актове, да въведе независими външни одити в дейността на РИОСВ, да регламентира въвеждането на механизъм за граждански контрол и прозрачност при прилагането на санкции, каза Адем. 

Вотът на недоверие остава тежък политически инструмент, който дава възможност на опозицията да обърне внимание на управляващите в конкретни секторни политики и да предложи алтернативи. На фона на постигнатия успех вчера – определяне от европейските институции на дата за въвеждане на единната европейска валута, този вот изглежда сериозно предизвикателство, както за вносителите, така и за управляващите. Темата, по която е внесен този вот – провалът на правителството в сектора на околната среда и води е от стратегическо значение за всеки български гражданин, добави той. 

Безспорно темата е изключително важна, екологичните проблеми са сериозни, хронични и с тежки последствия за здравето на хората, за водите, почвите, въздуха, земеделието, туризма и бъдещето на страната ни. Не на последно място околната среда и води са елемент от националната сигурност, отбеляза Адем. Нашата парламентарна група последователно е отбелязвала през годините, че опазването на околната среда и водите не може да бъде заложник на безхаберие, административен хаос, политически пристрастия и задкулисни интереси, каза Адем. По думите му България системно нарушава ангажиментите си по европейските директиви в областта на водите, отпадъците и качеството на въздуха. Множество региони в страната, включително малки и големи общини, страдат от безводие , имат замърсени водоеми , нерегламентирани сметища и липса на адекватна държавна политика, отбеляза той. 

Вместо реформи и ясна визия получаваме хаотични действия, протакане на проекти и неспособност да бъдат усвоени европейски средства, предназначени именно за екологични политики и устойчиво управление на водния ресурс, каза депутатът. 

Той попита кога политиката по опазване на околната среда ще се превърне в истински приоритет за правителството, а не „хранилка“ за верни партийни кадри без експертиза и компетентност. Например по-голяма част от директорите на Регионалните инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) са назначени заради конкретни политически пристрастия, добави депутатът. 

Най-четени