19FortyFive: Руската ракета „Корнет“: убиецът на танкове, от който Украйна се страхува

„Корнет“ е високо ефективна противотанкова управляема ракетна система, въведена през 1998 г., за да противодейства на напредъка на западната броня. Разработена от Конструкторското бюро за прибори KBP, тя разполага с тандемна бойна глава HEAT, способна да пробива реактивна броня и до 1200 мм бронирано покритие, пише 19FortyFive.

Оттогава насам „Корнет“ се превръща в една от най-способните и широко използвани ПТУР в света, известна с ефективността си срещу тежко бронирани превозни средства и универсалността си в различни бойни сценарии.

Ракетата използва полуавтоматично лазерно насочване, което изисква от оператора да поддържа пряка видимост, но осигурява изключителна точност. Широко разпространена в световен мащаб, особено в конфликтите в Украйна, Сирия и Ливан, ракетата Kornet демонстрира по-добър обсег и проникване в сравнение с конкурентите. Въпреки някои оперативни уязвимости, неговите смъртоносни способности срещу съвременна броня го правят значителна заплаха на бойното поле.

Ракетната система „Корнет“ е разработена в края на 80-те и началото на 90-те години на миналия век в отговор на напредъка на западните технологии за брониране. Целта беше да се създаде модулна, универсална система, способна да поразява широк спектър от цели от различни платформи, използвайки надеждна система за насочване с лазерен лъч. 

Ракетната система е представена през октомври 1994 г. и влиза на въоръжение през 1998 г. Оттогава тя е доразвита в 9M133 Kornet-EM, която се отличава с увеличен обсег, подобрена бойна глава и автоматично проследяване на целите за възможност за „стреляй и забрави“.

Ракетната система „Корнет“ е известна с впечатляващите си спецификации и възможности. Основната ракета 9M133 Kornet е с маса 27 kg (29 kg с пусковата тръба) и дължина 1200 mm. Оборудвана е с тандемна високоексплозивна противотанкова бойна глава (HEAT), предназначена за поразяване на експлозивна реактивна броня (ERA). Ракетата може да пробие до 1200 мм валцувана хомогенна броня (RHA) след ERA.

„Корнет”  е широко експортирана и използвана в многобройни конфликти по света, като демонстрира своята ефективност срещу различни цели. За първи път е използвана в бойни действия по време на инвазията в Ирак през 2003 г. и оттогава е участвала в конфликти като войната в Ливан през 2006 г., сирийската гражданска война и руско-украинската война.

Едно от основните предимства на системата „Корнет” е нейната универсалност. Тя може да бъде разгърната от различни платформи, включително отделни войници, превозни средства и специализирани унищожители на танкове като 9P163M-1 Kornet-T. Тази гъвкавост позволява тя да се използва в широк спектър от тактически сценарии - от засади до преки сблъсъци с вражеската броня.

„Корнет” е използван широко в настоящата руско-украинска война и то с голям ефект. Благодарение на своя обсег и мощната си бойна глава, „Корнет“ се оказа смъртоносен противник на украинските танкове, дори и на високо защитената западна техника като M1 Abrams. Въпреки че не е толкова плодовит като руските безпилотни самолети FPV, Kornet е също толкова, ако не и по-смъртоносен.

Широкото използване на ракетната система „Корнет” има значителни стратегически последици за САЩ и техните съюзници. Способността ѝ да поразява усъвършенствана броня и гъвкавостта ѝ в различни бойни сценарии я превръщат в ценен инструмент както за държавните, така и за недържавните участници. 

Противотанковата ракетна система 9M133 „Корнет” е значителен напредък в противотанковата технология и представлява сериозна заплаха за западните бронирани машини. Комбинацията от обсег, пробивна способност и универсалност я превърна в една от най-ефективните и широко използвани ПТУР, използвани от Русия. Макар че има някои ограничения в сравнение с други системи като Javelin, силните ѝ страни я превръщат в страховито оръжие.

Айзък Зайц, колумнист по отбраната на 19FortyFive, е завършил програмата „Стратегическо разузнаване и национална сигурност“ в Patrick Henry College. Изучавал е също така руски език в езиковите училища на Мидълбъри и е работил като разузнавателен анализатор в частния сектор.

 

Най-четени