37% от руснаците биха искали да живеят в СССР преди началото на реформите, т.нар. Перестройка, на Михаил Горбачов, според проучване, проведено през март от Всеруският център за изследване на общественото мнение (ВЦИОМ).
Те са съгласни с мнението, че „би било по-добре всичко в страната да беше останало в епохата на Брежнев - преди перестройката през 1985 г.“. Спрямо предвоенната 2021 г. делът им обаче е намалял с 10 процентни пункта, а спрямо нивата от 1995 г. - с 21 процентни пункта.
На обратното мнение са 48% от анкетираните.
В същото време „за първи път делът на онези, които биха предпочели Перестройката никога да не се беше случвала, се оказва по-нисък от дела на привържениците на реформите, отбелязва Мария Григориева, експерт от отдела за политически изследвания на ВЦИОМ.
Мнозинството руснаци, според ВЦИОМ, вярват, че Перестройката, придружена от демократизацията на обществото и въвеждането на пазарна икономика, е донесла повече лошо, отколкото добро на страната: 61%. Почти толкова обаче (62%) са убедени, че реформи са били необходими. Но те са били извършени „неразумно” и „бездарно”, според 49% от анкетираните.
"Изглежда, че носталгията по стабилността и познатия начин на живот, записана в по-ранните оценки за "ерата на перестройката", е отстъпила място на осъзнаването на необходимостта от социална промяна. Хората започват да разбират, че промяната, макар и болезнена, е единственият път към обновлението и възможността да изградят обществото, в което искат да живеят", отбелязва Мария Григориева.
До средата на 80-те години в Съветския съюз назрява криза, която наложи мащабни реформи в социалната, икономическата и политическата сфера. Според проучването на ВЦИОМ руското общество остава наясно с неизбежността на дълбоките промени. Само стратегията за реформи и последиците от нея на макро и микроравнище будят съмнения. С други думи, разногласията се отнасят не толкова до целесъобразността на перестройката (за това е постигнат консенсус – 60-70% за целия 30-годишен период на наблюдение), а по-скоро до методите за нейното провеждане, посочват авторите.