След потъването на баржата: Няма съществени промени в състоянието на водата в Дунав

Автор: Труд
След потъването на баржата: Няма съществени промени в състоянието на водата в Дунав

От Международната комисия за опазване на река Дунав (МКОРД) се получи информация за характера на товара на потъналата баржа и за първите резултати от мониторинга на водите на река Дунав в румънския участък. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

Баржата е била натоварена с 850 тона тор NPK (азот /фосфор /калий, в съотношение 8:16:24). Товарът е опакован в торби с тегло 500 кг с двойна обвивка/ чувал. Организирано е наблюдение на всеки 3 часа за състоянието на повърхността на реката и се изпълнява програма за мониторинг през 6 часа за вземане на водни проби при Молдова Веке, Свинита, Оршова и по течението на Железни врата I, във връзка с възможни концентрации. Според анализите на контрола на мониторинга на качеството, направени от Националната администрация „Румънски води“ след момента на произшествието, 11 февруари, 13:25 часа е направен извод, че няма съществени промени в състоянието на качеството на водите надолу по течението на р. Дунав от мястото на инцидента (в съответствие с нормативно установените в румънското законодателство норми за качество на повърхностните води). Дейностите по наблюдение ще продължат и през следващите дни.

Възложено е на Регионална лаборатория Монтана към Главна дирекция „Лабораторно - аналитична дейност” към ИАОС да извърши пробонабиране на пункта на р. Дунав при с. Ново село - десен бряг, среда, ляв бряг и да извърши анализ на водната проба по следните показатели:
- Общ азот, N
- Общ фосфор, Р
- Ортофосфати, (РО4)като P-PO4
- Азот нитратен - N-NO3-
- Азот нитритен - N-NO2-
- Азот амониев - N-NH4+
- Калий, K

Честотата на анализа да бъде двукратно в рамките на едно денонощие.

Най-четени