Лютви Местан: Президентът бяга от темата за демократичността

Автор: Труд
Лютви Местан: Президентът бяга от темата за демократичността

Демократична ли е днешната власт? Президентът бяга от тази тема. Това заяви от парламентарната трибуна лидерът на ПГ на ДПС Лютви Местан след обръщението на президента Росен Плевнелиев към Народното събрание, съобщи Фокус.

„Политическият антоним на толерантността е езикът на омразата. В две от партиите на тази управляваща коалиция, чуваме езика на омразата. По-отиваше на президента да издигне глас срещу езика на омразата", посочи Местан. По думите му, е чудесно, че президентът е поставил въпроса за едно от двете много тежки външнополитически предизвикателства. „Постави въпроса за Украйна, но не постави въпроса защо не се чу гласа на ДПС по отношение на убийството на Борис Немцов. Премълчаното съгласие с възгласите е друг ключов проблем на това управление и президентът е длъжен да изрази отношение", каза още Лютви Местан.

ПГ на ДПС вижда много разумност в идеята за провеждане на месеца на политически консултации - една инициатива на президента, която се реализира трета поредна година. Днес той звучеше бодро, оптимистично. Чухме много добри намерения от него и може би това също е естествено.

Кой друг, ако не президентът трябва да звучи бодро и оптимистично? Кой друг ще зареди народа с необходимата доза оптимизъм, но българското общество отдавна е уморено от приказки. Това заяви от парламентарната трибуна лидерът на ПГ на ДПС Лютви Местан след обръщението на президента Росен Плевнелиев към Народното събрание. „Какво се промени от месец март 2014 година до месец март 2015 година? В името на какви цели след провеждането на европейските избори се стигна трудно до провеждането на предсрочните парламентарни избори? Мисля, че това съгласие, което бе постигнато на консултации имаше няколко елемента - да не се повтарят отречени модели на власт, да се върви към реваншизъм. Очаквахме да чуем дали тези два елемента са изпълнени. Оценката на ДПС е, че и двете условия са нарушени.

Тази формула на властта бе отречена вече от българските граждани. Чухме, че сме били осъдили ключови реформи. Да, вярно е, само че при това управление думата „реформа" все по-упорито губи своя смисъл. Това е преустройство, изменение, за да се въведе нещо ново или да се повиши ефективността на функционирането й. Това е реформа. Когато вчера чува от министъра на здравеопазването, че ще уведомява гражданите с дължимите вноски по ЕГН, това не е реформа", заяви Местан. Той посочи, че ще се наситим на говорене за реформи, без реформи. "И в образованието дебатите за голямата реформа ще са започнали, ако имаме ясното съзнание, че проблемът на проблемите е ранното отпадане от училище", каза още Лютви Местан.

Най-четени