- Полицаи, надзиратели и военни на палатки пред парламента! С този протест, г-н Грозев, България ще влезе в световните медии вероятно, което иначе се случва рядко. Толкова ли ви е прекипяло?
- Положението в последната година се промени много и то не на добро. Когато човек се труди, очаква заплащане и уважение. С новия закон за МВР и подзаконовата уредба ние не получаваме нито едното, нито другото. Първо, бюджетът на МВР се държи под санитарния минимум и ние разчитаме не на него, а на някакви траншове и доплащания – за бежанци, за обезщетения, за дрехи... т.е. разчитаме на нещо като аварийни ремонти по време на бедствие. Второ, всички допълнителни възнаграждения, свързани с резултатите в служебната ни дейност, се определят с актове на министъра по негово усмотрение, съгласно финансовото състояние на министерството. От тези две предпоставки се раждат чудовищни неща. Пред мен е една заповед на зам.министър Филип Гунев, коато казва:„Максималният размер на допълнителното възнаграждение за 2015 г. да бъде определен с изрична моя заповед през ноември 2015 г. в зависимост от разполагаемите средства в бюджета на МВР.“ По смисъл тази заповед гласи: Работете цяла година с всички сили, ние ще ви отчитаме за 7 месеца, ще видим колко пари имаме и ще ви платим, колкото ги дадат да пием по една минерална вода. Гунев иска за 24 часа като синдикат да му отговорим дали сме съгласни.
- И вие?
- Ние му написахме: това е гавра! Заповедта, моля ви се, била за мотивация на служителите. Приятен ден с мотивацията, която имаме! Днес не знаем колко ще ни платят утре.
- Вие дадохте на съд новата наредба за работното време, публикувана в Държавен вестник преди месец. Кое не ви харесва в нея?
- Тя е правен нонсенс. Не може една наредба да бъде издадена на 2 юни и да влезе в сила от 1 април. И наредбата за допълнителните възнаграждения също така влиза в сила със задна дата. Ние и нея ще обжалваме. Защото нормативите с обратна сила позволяват да се издават заповеди, в които се казва: преизчислете труда на служителите, но в техен минус.
- Да огледаме исканията, с които излизате на протест. Прочетохме ги в съобщението на Синдикалната федерация на МВР. Искате например въстановавяне на досегашните възнаглаждения за нощен и специфичен труд.
- Допълнителните ни възнаграждения са жълти стотинки или нула. Даже изобщо ги махнаха за дежурните части и за работещите на телефон 112. Всеки месец по нещо махат! Миналата година се изхитриха във финансовите ни служби да напишат всички възнаграждения като една обща сума, а не по пера. Нещо платиха, друго не платиха и казаха: няколко милиона не стигат, държавата не е превела пари за изборите. Какво излиза? Полицаите платиха изборите! Часовете, в които сме на разположение извън работно време се плащаха по 35 стотинки (за 100 часа месец вземахме 35 лв все пак), но ги намалиха на 10 ст. Заплащането на нощния труд изобщо го премахнаха, за което подадохме жалба във ВАС. С нова уредба превърнаха работещите на смени полицаи и пожарникари в просяци. Задължиха ги да отработват отпуските си, без пет пари да дават, че това е обратно на тълкувателното решение на ВАС! Министър Бъчварова може би няма представа какво става, не се вслушва в синдикатите, а тези, които я съветват за реформите, очевидно не мислят доброто на МВР и на полицаите.
- Ние пък реформа в МВР не виждаме. Какви са тези структурни промени, които ви нервират?
- По принцип реорганизации се правят в дадена служба само, когато служителите в нея почнат да бягат. Така беше по-рано с разследващите полицаи, дадоха им допълнителни възнаграждения и работата се пооправи. Сега е трагично положението с пожарната. Хората там са под критичния минимум. От синдиката „Огнеборец“ алармират, че по един човек се праща да гаси пожар! Опитват се сега да преназначават спасители за пожарникари.
- От водолаз пожарникар дали става? Не знам.
- По този почин навремето помощник оперативните работници ги прехвърлиха в униформената охранителна полиция. Пълен крах!
- Пенсионната реформа. Какво имате против проекта за нея, внесен от правителството в парламента?
- Ето нашите искания: 50-годишна възраст за пенсиониране и 3 години гратисен период до 2018 г. за хората, започнали работа през 1990-1991 г. Държавата да спре да се подиграва с тях! Те са сключили договор с нея да работят 20 г. , а тя надменно, с мисълта, че може да прави каквото си иска, веднъж им увеличи възрастта за пенсиониране на 25 години , втори път на 27 години , а сега – на 35! Това е първа категория труд, при която 3 години служба се зачитат за 5 и при преизчислението ще се окаже, че сме работили повече, отколкото сме живели. Човек на 55 г. ще се пенсионира с трудов стаж 65 години. Кому е нежно това безумие! Ние полицаите се превърнахме в разменна монета, в някакъв си пул в играта на управляващите, които се опитват да закърпят пенсионно-осигурителната система на държавата. За да се укротят миньорите и други категорийни работници, бяхме сложени на масата и похарчени като се каза: успокойте се, ето, ние не само на вас, а и на полицаите ще вдигнем възрастта за пенсиониране. Само че миньорите се пребориха в тристранния съвет за по-ниска възраст, а ние не можахме. Къде е справедливостта?
- В МВР има длъжности, на които могат да работят и по-възрастни хора, все пак.
- Има, да. Но вие очаквате ли един щангист на 54 години да иде на олимпиада и да се върне с медал? Същото е с пожарникаря, който с омекнали мускули и болки в ставите трябва да изнесе човек от горяща сграда. И с полицая, който трябва да се сбори в престъпника и да е по-ловък и силен даже, за да го обезвреди без да го нарани. Чух някой да разсъждава: ако ми кажете, че съм крокодил, ще стана крокодил. Но ако вие ми кажете, че аз на 55 години ще се справя като 25- годишен със силова работа, аз ще мога ли да го направя? Няма... А какво ще кажете за популисткото искане на разни работодателски организации полицаите да си плащат ние осигуровките сами?
- Ами да бъдат и те като другите професии.
- Съгласни сме, ще си плащаме наравно с останалите, само че да ни увеличат съответно заплатите. Държавата обаче не иска това.Не го иска, защото тези осигуровки ще ни формират допълнително обезщетение при пенсиониране.
- Това ваше обезщетение е трън в очите на повечето пенсионери.
- На кои? Ако един бездетен строителен работник загине, не дай Боже, при трудова злополука, семейството му получава по-голямо обезщетение от полицейската вдовица с три деца. Но ние сме страната на завистта.
- По границите с Турция колегите ви изнемогвали, защо така? Като идваше за втори път на власт ГЕРБ обеща да ги изтегли оттам.
- Държавата пълни с командировките им каца без дъно. Разноските за тях са равни на заплатите на1300 полицаи, ако ги бяха назначили да стоят постоянно на границата. А анализите показаха, че за там и 500 щата са достатъчни. Сега, като пратят за 15 дни някой да бъде граничар, той си зарязва пряката работа и само дето тъне в кал. А шефът му в областната дирекция се хваща за главата, защото той работи вече с 50, а не със 100 човека след съкращенията там, а 30 му искат за границата. С трици маймуни не се ловят. Хората, които отиват на браздата не са мотивирани, не са обучени и екипирани. Какъв резултат да чакаме от тях, още повече при наличието на корупционния и силов натиск там?
- Искате униформи за 2012 г.,за 2013 г.,за 2014 г. и за 2015 г. Това значи ли, че полицаите не са си сменяли ризите от 4 години?
- Някои да. Сами си поръчват на фирми тениски, плетени шапки. Сами си купуват обувки от пазара. Поне да им ги плащат! Срамота!
- Петте синдиката на МВР демонстрират единство преди протеста на 12 юни. Но знаете ли какво ми каза един редови полицай? Ще купят някой от шефовете на синдикатите, ще го сплашат, ще се намери, както винаги, предател и нищо няма да стане!
- Това е първият национален протест на всички синдикални арганизации в МВР. Няма възможност за игрички вече. Ножът е опрял до кокал. В следващия момент ще се разпадне конструкцията на МВР! Вярно е, че се опитват да ни въздействат. Но не съм чул да предложат някому нещо. По-скоро ни тормозят по устав. Наша активистка, разследващ полицай в областна дирекция я пращат в районно управление и то в друг град, а полицаи оттам ги разпределят в дирекцията. И друг наш активист беше заточен в далечен град, а човек оттам - настанен на негово място. Но това нас не ни плаши. Ако някой чиновник от МВР може да ни уплаши, как ще борим бандитите, нали сме полицаи?
- Доста граждани ви укоряват: само искат ченгетата, нищо не дават. Крадци опоскаха като скакалци селата. Управници ограбиха държавата. Кръв се лее по магистралите, а те си взимат малките рушвети и си траят.
- За да взема полицаят рушвет, някой му го дава. Като спрат гражданите да дават по 20 лева, насила никой няма да им вземе, тъй като ще отговаря за грабеж. Що се отнася до селата – проблемът е, че няма полицаи. Няма! Когато започнах работа в МВР, служителите бяха 65 000, а сега са 46 000. Полицаите при хората са около 15 000, а заедно с пожарникари, спасители и разследващи - около 26 000. И намаляват. Когато напусне някой, на негово място не назначават, конкурсите са рядкост. Друго е в администрацията. Не ръководните, а ниските длъжности се съкращават.
ВИЗИТКА
Роден на 21.01.1977 г. в Търговище.
Започва работа в МВР като квартален инспектор през 2005 г.
Сега е разследващ полицай в София.
Синдикален активист от 2009 г.
От 2011 г. е лидер на Синдикален алианс“Сигурност”.