Нямаме модел за реакция при бедствия и терор

Нямаме модел за реакция при бедствия и терор

В България няма единен модел за координация между различните служби при природни бедствия, промишлени аварии и терористични атаки. Това стана ясно на провеждащия се във Варна Втори международен семинар по антитероризъм с участието на водещи експерти от Израел, САЩ, Швеция, Русия и Румъния. Организатори са Медицинският университет във Варна, посолството на Израел у нас, БЧК и университетските болници в Хайфа и Йерусалим, а опит трупат стажант-медици, работещи лекари, представители на полицията, пожарната, летищата, пристанищата и ДАНС.

Част от тях участваха и в практическо занятие, водено от Гила Хиамс, директор на Центъра за обучение по спешни състояния в болница "Рамбам" в Хайфа. "Хората са много мотивирани, имат знания, но е нужна координация между институциите, за да е ефективна реакцията при случаи с много жертви и ранени", обясни Хиамс, която от 16 г. обучава медсестри и доктори от цял свят. В Израел при бедствие или атентат времето за стиковка между институциите за старт на спасителни операции е 4 минути, а в съседна Румъния то е 8 минути.

"В България няма фиксирано време за реакция, нито строен алгоритъм кой и как да действа, въпреки че вече преживяхме атентат в Сарафово и непрекъснато ни връхлитат наводнения. А паниката в много случаи убива повече хора от пострадалите. Не е нормално при криза едно ведомство да се моли на друго, например за хеликоптер, и да се губи време", коментира деканът на факултета по медицина в МУ и шеф на БЛС-Варна проф. Радослав Радев. Той и зам.-председателят на здравната комисия в НС доц. Георги Кючуков бяха категорични, че правилата за координация могат да се разпишат в подзаконов акт.

Най-четени