"Война на световете" за кандидат-журналистите

"Война на световете" за кандидат-журналистите

С изненада, а секунди по-късно и с аплодисменти посрещнаха кандидат-студентите - „Война на световете“ - темата на писмения изпит по журналистика в Софийския университет.

Тя беше изтеглена от абитюрентката Маргарита Димова от Варна. Изпитът по журналистика представлява написване на есе по поставена тема и продължава три часа. На него тази година се явиха 519 човека, които се състезават за 120 места във Факултета по журналистика и масова комуникация, тоест за едно място се борят средно четирима души.

Освен „Война на световете“, контролно, за да се покаже, че има и други варианти, бяха изтеглени още две теми - „Хора и пътища“ и „Паметници и памет“.

Кандидат-журналистите в СУ имат право да се явят два пъти на писмен изпит по журналистика – на предварителен през март и на редовен сега. Взима се по-добрата оценка от двата. През март темата, по която пишеха кандидатите беше цитат на Христо Ботев - „Свестните у нас считат за луди“.

„И първата тема беше хубава и тази също. Изкарах 4,86 на изпита тогава, сега се надявам на повече“, сподели кандидат-студент.

„Война на световете“ е научно-фантастичен роман на писателя Хърбърт Уелс от края на 19 век, който разказва за завладяването на земята от марсианците. Текстът обаче е много по-известен с едноименната радиопиеса на Орсън Уелс от 1938 г., която се счита и за една от най-големите масови манипулации.

След първото й излъчване хиляди хора вярват, че земята наистина е нападната от извънземни. Орсън Уелс пък остава запомнен и с думите „с колкото по-страшна глупост уплашиш глупака, толкова по-голяма става възможността глупакът да ти повярва“.

Темата „Война на световете“ също така неизменно препраща към политическото съревнование между изтока и запада – два различни свята на една планета.

Най-четени