Родните сортове пшеница се радват на голям интерес в тракийския регион на Турция, стана ясно на традиционния Ден на пшеницата в Добруджанския земеделски институт /ДЗИ/ край Генерал Тошево. На събитието дойдоха представители на няколко фирми от южната ни съседка, които обясниха, че купуват български зърнени семена, защото били по-качествени от техните.
В Турция вече са признати два сорта пшеница на ДЗИ – "Аглика" и "Галатея", съобщи директорът на института Иван Киряков. До месец-два "зелена улица" ще получат обикновената зимна пшеница "Калина" и твърдата "Северина", а ред да бъдат признати чакат други 7 наши сорта. Киряков разказа, че преди седмица 22 турски земеделци посетили ДЗИ и били удивени от опитните полета, особено от осилестата пшеница. Родната селекция има голям пазар в Турция, защото е от степен тип, устоява на суша и издържа на много ниски температури. Затова масово наши житви семена купували и румънски земеделци.
Заради засушаването жътвата на пшеницата може да започне с около седмица по-рано - около 5 юли, прогнозира Иван Киряков. Според него посевите са редки, зърното не е добре изхранено, но ще бъде с по-високо съдържание на протеин. Средният добив от жито за страната вероятно ще бъде 180-200 кг/дка, а за Добруджа – над 400 кг/дка, прогнозира шефът на ДЗИ.