БЛАГОВЕСТА МАРИНОВА, ТРУД
"Спираме работа днес, за да не затворим изцяло утре" и „Да на реформите, не на кражбите“ - това бяха двата най-разпространени лозунга, които издигнаха вчера няколко хиляди представители на бизнеса и синдикатите в цялата страна.
Сред протестиращите около хиляда души в София имаше хора от София, Перник, Пловдив, Монтана и други градове. Те бяха докарани с автобуси, които паркираха до БНБ. Протестиращите носеха върху дрехите си лепенки с надпис "Ден на траур за българската икономика" и огласиха жълтите павета със скандирания, тъпани и вувузели.
Недоволните се събраха около 11 ч на площад „Независимост“ и започнаха да развяват транспаранти и трибагреници, като освиркваха властта точно под прозорците на Министерския съвет, докато течеше редовното му заседание. След това, минавайки покрай сградата на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), поискаха оставката на председателя й Иван Иванов, а когато стигнаха до парламента - и оставката на депутата от ДПС Рамадан Аталай.
Преди ден Иванов заяви, че няма как поскъпването на тока да се отложи още веднъж и комисията ще вземе решение за новата цена в петък, за да влезе тя в сила от събота, 1 август. Аталай пък бе обвинен преди няколко дни от председателя на КРИБ Кирил Домусчиев, че открито лобира за ВЕИ производители.
Преди ден изпълнителният директор на КРИБ Евгений Иванов заяви, че не вярва да има отлагане на поскъпването за след 1 август, но след това премиерът Бойко Борисов каза, че изобщо няма основания за поскъпване на тока.
"Не ставайте палачи на малкото, което работи в България" и "Няма да плащаме кражбите в енергетиката" гласяха част от плакатите вчера. Някои транспаранти пък определиха ДПС депутатите Рамадан Аталай и Венцислав Каймаканов, както и КЕВР като "част от енергийната мафия".
"Ние сме държава на феодалите, а с това решение за увеличаване на тока се бетонира статуквото", коментира протестиращият Красимир Симеонов. Мъжът заяви, че се съмнява, че ще настъпи промяна, но все пак е дошъл да изрази позицията си, защото смята това за правилно.
Протестът се проведе по обяд, но дори високите температури не отказаха множеството да изрази недоволството си. Всички ревностно отстояваха тезата, че в енергетиката има много кражби, отговорността за които не бива да се стоварва върху българския бизнес. "Да на реформите, не на кражбите" и "КЕВР, не убивай икономиката" призоваха още протестиращите. След като поскандираха пред парламента, протестиращите поеха обратно към площад „Независимост“, за да се качат на автобусите.
Освен в столицата протести бяха организирани и в други близо 30 града в цялата страна.