На 3 декември ще можем да внесем отново закона за борба с корупцията. Това заяви на брифинг в парламента вицепремиерът Меглена Кунева, съобщи "Фокус".
„Тъй като гласуването на закона за борба с корупцията беше част от разговора на Съвета за развитие, на 3 декември Министерски съвет може да го внесе отново”, обясни тя. Вицепремиерът изтъкна, че по други теми може да се делят на леви и десни, но по темата за борба с корупцията, която подлежи на оценка, която ще отекне навсякъде по света с доклада на ЕК за правосъдието и вътрешния ред, нямат право да изглеждат по-малко решителни.
„Законът получи подкрепата на всички четири комисии, през които мина”, припомни Меглена Кунева. „Смятам, че това би могло да бъде отправна точка за по-активен диалог и още по-голям резултат. Голяма част от нещата, по които има въпроси, са за между първо и второ четене. За тези три месеца може да се направи така, че да се събере още по-голямо мнозинство”, каза още Меглена Кунева.
Нямаше никаква индикация, че в зала антикорупционният закон няма да бъде подкрепен, заяви още Кунева.
"Аргументът "против" е, че ако се посочва ръководителят на бюрото от Министерски съвет с последващо одобрение от страна на президента, това означава, че ще има твърде много власт спрямо парламента. Обратното, няма да доведе до такава по-силна власт. За мен въпросът е да бъде независим орган, а не да се борят институциите коя от двете да го направи зависим от себе си", заяви Кунева. По думите й, посочването от Министерски съвет, означава, че той се ангажира с отговорност, а това, че се одобрява и от президента, гарантира орган, избиран от целия народ, да потвърди правилността на избора. "Създадох Национален съвет за борба с корупцията, който е политически орган. Този закон беше подкрепен и мина през всички парламентарни комисии. Безпрецедентен брой парламентарни комисии разгледаха този закон - 4. Всички го подкрепиха. Нямаше никаква индикация, че в зала няма да бъде подкрепен. Такова нещо никога не се е случвало досега - законът да получи подкрепа на постоянните комисии, а да не получи в зала", подчерта Кунева.
По думите ѝ, в момента авторитетът на България за силна решимост за борба с корупцията наистина е в техните ръце. "ДБГ и Найден Зеленогорски вчера се събрахме спешно и поехме ангажимента заедно с целия РБ да направят необходимото, за да може законът човек по човек в НС да бъде разбран и подкрепен. Да не мине закон на първо четене, защото една или друга група е против анонимните сигнали - това е просто прикритие. Въпросът за анонимните сигнали можеше да стане между първо и второ четене", каза още Меглена Кунева.