България е загубила 190 млн. лева от средствата по оперативна програма “Околна среда” в изтичащия програмен период 2007-2013 г., съобщи екоминистърът Ивелина Василева. Общият размер на безвъзмездната помощ, която страната ни е получила до този момент по екопрограмата, е 3,4 млрд. лева. От тях над 1 млрд. лв. са изплатени от ноември 2014 г. до този момент. През тази година бяха приключени 237 екопроекта, от които 44 пречиствателни станции и 15 депа за отпадъци.
“Населението, което се обслужва от тези пречиствателни съоръжения за отпадни води, е 486 000 жители”, обясни Василева. Депата за отпадъци пък обслужват 3,9 млн. души.
Проектите, които няма да бъдат довършени до края на стария програмен период във водния сектор, но ще получат финансиране по новия, са в Банско, Видин, Тервел, Шумен, Раднево, Ямбол, Враца и Златни пясъци-Варна.
“Това са фазираните проекти. Заедно с тях започваме изпълнението на ранните проекти в Асеновград, Пловдив, Добрич и Плевен, Долна Митрополия”, каза Василева.
През измината година бяха променени и 4 закона, отчете Василева. Сред тях е Законът за водите, с който се въведе правилото “замърсителят плаща”. С промяната в Закона за атмосферния въздух пък кметовете вече са длъжни да изготвят планове при аварии със замърсяване на въздуха, в противен случай ще бъдат глобявани с 5000 лева.
Заради неспазените задължения да почистят речните корита кметовете в страната са били глобени със 171 хил. лева през т.г., посочи още министърът. След проверки на състоянието на речните корита през пролетта и есента са направени 1196 предписания. Резултати от последващия контрол сочат, че най-лошо е положението на територията на Басейнова дирекция “Дунавски регион”, където 36% от направените предписания не са изпълнени, а 35% от тях са в процес на изпълннеие. Следват ги тези на територията на Западнобеломорския регион, където не са изпълнени 10% от предписанията, а 72 на сто са в процес на изпълнение.
Планът
за „Пирин”
пред финал
Възраженията по плановете за управление на парковете “Витоша” и “Пирин” трябва да приключат до края на януари - началото на февруари, каза екоминистърът Ивелина Василева. След като приключи този етап от процедурата, следва разглеждане на проектоплановете от Висшия екологичен експертен съвет. След като бъдат приети там, съветът препоръчва на министъра да ги внесе за одобрение в Министерския съвет, след което влизат в сила.
По старата екопрограма се разработват 58 плана за управление на резервати, поддържани резервати, природни паркове и национални паркове, от които вече са готови 15. Сред тях са тези на “Персина” и “Беласица”, чието внасяне в МС предстои.
Подкаст с Виктор Блъсков: Неизбрани чужденци диктуват на български медии - Соня Момчилова