Military Watch Magazine: Когато съветските изтребители МиГ-23ML изплашиха Запада над Виетнам

Кадър: Military Watch Magazine

След повторното обединение на Виетнам през 1975 г., опустошената от войната страна ще бъде домакин на малко съветско военно присъствие в залива Камран, което едновременно осигурява на СССР достъп до Тихия океан, като същевременно поема натиска на виетнамската защита, докато страната се фокусира върху следвоенното възстановяване. Съоръжението ще бъде домакин на значително присъствие на съветските военновъздушни сили, включително тактически бомбардировачи Ту-16 и стратегически бомбардировачи Ту-95, като първите ще бъдат оборудвани с противокорабни крилати ракети, позволяващи им да заплашват западни военни кораби далеч отвъд виетнамските води, пише Military Watch Magazine. Защитавайки съветските съоръжения и осигурявайки ескорт на бомбардировъчните сили, през 1986 г. съветските военновъздушни сили бяха потвърдени от американското разузнаване, че са разположили нов вариант на своя изтребител МиГ-23, МиГ-23ML, за да поемат отбраната в залива Камран. Новият МиГ-23 беше значително по-способен от предишните варианти и след американските F-14 и F-15 беше първият в света изтребител с радар за изстрелване надолу, Sapfir-23. Изтребителят интегрира редица нови технологии, разработени за изтребители от четвърто поколение, и може да бъде визуално разграничен от по-старите варианти на МиГ-23 чрез въртящите се пилони на магазините, монтирани под външните панели на крилата. На вътрешния преден ръб на ръкавицата на крилото също се вижда прорез с кучешки зъб и подобрява стабилността на самолета при отклонение при големи ъгли на атака. 

МиГ-23ML за първи път се сражава в края на 1982 г., след като изтребители, изнесени в Сирия, се сблъскаха с израелските въздушни сили над Ливан. Сирийски източници твърдят, че в сраженията от ноември-декември самолетът успешно е свалил три израелски F-15 в сражения въздух-въздух, демонстрирайки значително по-добри способности спрямо по-старите варианти на МиГ-23. Изтребителят също се оказа способен да се изправи лице в лице с усъвършенстваните съветски изтребители от четвърто поколение по време на учения през 80-те години на миналия век и беше третият клас изтребители в света след F-14 и F-15, който интегрира радар за наблюдение/стрелба, Sapfir-23, осигуряващ значително предимство в ситуационната осведоменост пред повечето съперничещи изтребители. Новият значително по-усъвършенстван радар се оказа едно от най-отчетливите предимства на МиГ-23МЛ пред предишните варианти, повишавайки не само общата осведоменост за ситуацията, но и надеждността, тъй като чувствителността към заглушаване беше значително намалена. 

Успоредно с разполагането във Виетнам, редица изтребители МиГ-23ML/MLD бяха разположени на остров Иторофу, спорна територия, претендирана от Япония, като това изключително чувствително разполагане постави самолетите срещу големия флот от авангардни F-15 на Япония и показа увереността във възможностите на МиГ да се справят с най-добрите американски изтребители. МиГ-23ML също бяха дислоцирани в Източна Германия като част от Групата на съветските сили в страната. 

Още от (Русия)

Най-четени