„Пълната денуклеаризация на Северна Корея“ остава приоритет за президента Доналд Тръмп , каза представител на Белия дом, докато Ким Чен Ун подновява обещанието си да разшири атомния арсенал на страната, пише Newsweek.
Newsweek се обърна към посолството на Северна Корея в Китай и Министерството на отбраната на САЩ с искания по имейл за коментар.
Санкционираната от ООН програма за ядрени оръжия на Северна Корея остава основен източник на напрежение с Южна Корея. По време на първия мандат на Тръмп той се срещна с Ким Чен Ун три пъти в опит да работи за денуклеаризацията на Северна Корея , но преговорите не успяха да доведат до значителни пробиви.
Оттогава страната разшири своите балистични и ядрени способности, които според нея са необходими за възпиране на агресията на САЩ и съюзниците. Лидерите на САЩ и Южна Корея предупредиха, че всяка ядрена атака от Пхенян ще означава края на режима на Ким.
Държавната Корейска централна новинарска агенция (KCNA) публикува в сряда снимки на Ким, който ръководи инспекция на Севернокорейския институт за ядрени оръжия и "база за производство на ядрени материали".
По време на посещението си Ким каза, че 2025 г. ще бъде преломна за укрепването на неговите ядрени сили в съответствие с петгодишния план за военно развитие, приет през 2021 г.
40-годишният лидер каза, че всички останали приоритети трябва да бъдат подчинени на повишаването на националния престиж и интерес, призовавайки за „епохални успехи“ в производството на оръжеен ядрен материал и „укрепване на ядрения щит на страната“, цитира лидера KCNA.
„Президентът Тръмп ще преследва пълна денуклеаризация на Северна Корея, точно както направи през първия си мандат“, каза говорителят на Съвета за национална сигурност Брайън Хюз пред южнокорейската информационна агенция Йонхап във вторник. „Президентът Тръмп имаше добри отношения с Ким Чен Ун и неговата комбинация от твърдост и дипломатичност доведе до първия в историята ангажимент на ниво лидер за пълна денуклеаризация.“
Федерацията на американските учени изчисли, че Северна Корея е разработила около 50 ядрени бойни глави от извършването на първия си ядрен опит през 2006 г.
Сам Леър, научен сътрудник в Центъра за изследвания на неразпространението на Джеймс Мартин, каза пред Newsweek:
„От последната администрация имаше значително разширяване на ракетните способности на Северна Корея и аз вярвам, че те са продължили да натрупват своите запаси от делящ се материал, за да създават повече ядрени оръжия.
„Най-забележителната ракетна разработка в (Корейската народнодемократична република) вероятно е междуконтиненталната балистична ракета с твърдо гориво Hwasong-18 , която е по-отговорна и гъвкава система от системите с основно течно гориво, които КНДР използва по време на първите администрацията на Тръмп“.
Ян Му Джин, президент на Сеулския университет за севернокорейски изследвания , каза пред Agence France-Presse : „Тръмп предлага увертюри за диалог с Ким, за да насърчи дискусиите от политическа гледна точка. От друга страна, служителите на работно ниво на Вашингтон сега дават ясно да се разбере, че те са се фокусирали върху преговорите с крайната цел постигане на пълна денуклеаризация."
Какво следва?
Тръмп каза, че ще се обърне отново на Ким.
„Разбрах се с него. Той не е религиозен фанатик. Той се оказа умен човек“, каза президентът в интервю за Fox News миналата седмица.
Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура