Politico: Байдън не одобри идеята на Макрон за изпращане на инструктори в Украйна

Politico: Байдън не одобри идеята на Макрон за изпращане на инструктори в Украйна

Президентът на САЩ Джо Байдън по време на телефонен разговор с френския лидер Еманюел Макрон не подкрепи идеята на последния да изпрати западни инструктори в Украйна, съобщава Politico.

При неотдавнашен телефонен разговор с президента Джо Байдън френският президент Еманюел Макрон предложи изпращането на западни сили в Украйна, за да обучават войски във военната зона.

Байдън не го подкрепи. Американският президент изрази загриженост относно потенциалните последици от изпращането на войски от която и да е страна от НАТО на място, където те могат да се окажат на линията на огъня и да доведат до ескалация на конфликта, според двама души, запознати с разговора, пише още изданието.

Байдън и Макрон не са съгласни по няколко важни въпроса: Макрон е заложил показна роля за себе си като защитник на европейската самостоятелност и самоопределение. Белият дом го вижда като нещо като дива карта и Макрон призова за политически варианти в Украйна, които изнервят администрацията на Байдън.

Но въпреки техните съществени и културни различия - и през зейналата разлика във възрастта от 35 години - двамата мъже започнаха да се доверяват един на друг по поразителен начин.

„Съединените американски щати имат два приоритета. Съединените американски щати, на първо място, което е легитимно, и след това въпросът с Китай“, каза Макрон в голяма реч в университета Сорбона през април.

В речта си в Сорбоната Макрон заяви, че Европа „е смъртна“, предупреждавайки, че „може да умре и дали ще умре зависи изцяло от нашия избор“. Много наблюдатели възприеха тревожния тон на речта на Макрон и последвалото интервю с The Economist като опит да вдъхне повече живот на собствената си политическа позиция. Проучванията показват, че неговата центристка коалиция губи позиции от крайната десница на Франция преди изборите за ЕС тази седмица.

„Макрон ще разговаря с Байдън в момент, когато той е много непопулярен в страната си и се опитва да намери посланието, което ще отразява неговото наследство“, каза Иън Бремър, президент на The Eurasia Group, глобална оценка на риска фирма със седалище в Ню Йорк. „Той става все по-писклив – защото е загрижен.“

Но има и по-голям фон: не само предстоящите избори за Европейски съюз, но и възможността Байдън да падне от Доналд Тръмп през ноември. Макрон, който изпрати своя министър-председател да поздрави Байдън, когато Air Force One кацна в Орли в сряда сутринта, настоя агресивно континентът да приеме по-сериозно своята колективна отбрана - с поглед върху това бившият президент да си върне властта. Той също така се опита повече от всички свои колеги да се утвърди като де факто лидер на европейския блок след напускането на германския канцлер Ангела Меркел.

„Не всички европейски лидери са толкова склонни да говорят за възможния спад в лидерството на САЩ, защото се страхуват, че това ще се превърне в самоизпълняващо се пророчество“, каза Камил Гранд, изтъкнат сътрудник в Европейския съвет за външни отношения и бивш помощник генерален секретар на НАТО за инвестиции в отбраната. „САЩ са поляризирани, както видяхме със забавянето на пакета за допълнително финансиране за Украйна. Китай е основният приоритет за сигурността на Америка и с добра причина. Ангажиментът на Вашингтон към европейската сигурност е в най-добрия случай да остане същият и може да намалее, така че има смисъл европейците да поемат повече отговорност.

Най-четени