Германският производител на оръжие Rheinmetall обяви в понеделник, че ще произвежда бронетранспортьори Lynx в Румъния, предава румънският телевизионен канал Digi24. По този начин компанията ще разшири присъствието си в страната и ролята си на производител и доставчик за румънската армия. Нов център за върхови постижения на Rheinmetall в Румъния ще се фокусира върху трансфера на технически знания на местната работна сила. Оборудван с усъвършенствани симулатори и практически програми за обучение, центърът ще предоставя експертиза в експлоатацията и поддръжката на системи като превозното средство Lynx.
"Rheinmetall е изградила всеобхватна местна производствена мрежа в Румъния, която включва както собствени компании в страната, така и нови партньорства с румънски компании. По този начин технологичната корпорация разширява както присъствието си в Румъния, така и статута си на водещ производител и доставчик на услуги за румънските въоръжени сили. Предоставянето на съвременни решения "до ключ" за производството на бойни машини на пехотата, боеприпаси и барут, както и най-съвременни услуги за обучение, би трябвало да укрепи румънската отбранителна индустрия в дългосрочен план. Мрежата включва Rheinmetall Automecanica, други местни дейности на Rheinmetall, както и нов център за върхови постижения в обучението и продължаващото образование", обявиха от компанията.
Крайъгълен камък в усилията на Rheinmetall за локализация е сътрудничеството с ключови румънски компании, включително Uzina Automecanica Moreni, Interactive Software SRL и MarcTel-SIT. Тези партньорства ще насърчат местните процеси на снабдяване и монтаж и ще улеснят интегрирането на румънския опит в производствената верига.
Инициативата се фокусира върху местното производство на бойната машина на пехотата Lynx в Rheinmetall Automecanica (в град Медиаш - бел. ред. на Digi24), със стабилна верига за доставки и намалена зависимост от външни доставчици. Rheinmetall Munitions Romania ще произвежда боеприпаси със среден калибър за бойни машини на пехотата и противовъздушна отбрана, докато Victoria Explosive Powder Factory (Pirochim Victoria - бел. ред.) ще произвежда пропеленти, за които Rheinmetall предоставя експертиза и технологии за завод за пропилен. Местните сервизни съоръжения ще отговарят за текущата поддръжка и поддръжка на военното оборудване, като по този начин ще се гарантира оперативна наличност по всяко време.
Центърът за върхови постижения на Rheinmetall в Румъния ще осигури трансфера на критично важно ноу-хау към местната работна сила. Оборудван с най-съвременни симулатори и всеобхватни програми за обучение, центърът ще предостави на румънските служители практически опит и техническа експертиза в експлоатацията, поддръжката и разработването на съвременни отбранителни технологии, по-специално по отношение на бойната машина на пехотата Lynx.
Инвестицията на Rheinmetall в местно производство ще допринесе значително за румънската икономика, създавайки стотици работни места в различни сектори, включително производство, инженеринг и технически услуги. Сътрудничеството с румънски компании ще стимулира и местните вериги за доставки, ще създаде допълнителни бизнес възможности и ще насърчи индустриалния растеж.
"С тази стратегическа инициатива Rheinmetall Automecanica не само подобрява отбранителните способности на Румъния, но и полага основите за устойчива и независима отбранителна индустрия. Чрез интегриране на съвременни технологии и професионално обучение Rheinmetall осигурява бъдещата жизнеспособност на отбранителния сектор на Румъния, като същевременно разширява собствената си глобална производствена мрежа", се казва в прессъобщението.
Никушор Дан: В момента сме във фаза на проучване на партньорствата, които можем да имаме
По време на посещението си в Берлин този месец президентът на Румъния Никушор Дан обяви напреднали преговори между германския производител на оръжие Rheinmetall и завода Romarm в Медиаш за съвместно предприятие за боеприпаси. Той добави, че Румъния е във фаза на проучване на партньорствата, които може да има.
"Освен това, за програмата SAFE все още сме във фазата, в която страните-членки на Европейския съюз предлагат съвместни проекти. Има първи краен срок в края на този месец, до който страните могат по някакъв начин да предложат финансовата част, а до средата на следващата година - до който могат да излязат с конкретни партньорства. Така че сме във фазата на проучване на партньорствата, които можем да имаме", добави Никушор Дан.