Само, който не е опитвал, той не знае всъщност колко трудно е да се отбележи гол във футбола. И са малко нещата на този свят, които могат да се сравняват с екзалтацията на футболния фен, когато любимият му отбор отбележи решаващо попадение буквално в последната секунда на мача.
Историята на европейските клубни турнири може да ни предложи много такива моменти с голове, които не просто промениха резултата в мача, а буквално пренаписаха футболната история.
На сайта на водещия български букмейкър, познат като спонсор на родния гранд ЦСКА, адреналинът от такива шокиращи голове се допълва от забавлението с прогнозите за изхода на всеки футболен мач от десетки първенства и турнири .
Но кои са най-шокиращите сред тези голове от последните секунди, които завинаги ще останат в „златната хроника“ на футбола? Ето някои от тях, описани без определен ред.
Вечерта на 26 май 1999 г. започна прекрасно за Байерн Мюнхен – отборът поведе още в шестата минута на мача с гол на Марио Баслер от пряк свободен удар.
Резултатът се запази още 84 минути и точно когато в щаба на УЕФА вече се готвеха да гравират името на германския тим върху купата, Теди Шерингам вкара изравнителен гол в първите секунди на добавеното от съдията време. Всички моментално промениха нагласата си и зачакаха продълженията, но по-малко от две минути по-късно Оле Гунар Солскяр вкара и втори за Манчестър Юнайтед.
Тази победа закотви Юнайтед на върха в Англия и Европа за дълги години и отзвукът от тези паметни три последни минути все още отеква над „Олд Трафорд“. Отборът повтори успеха си, при това не по-малко драматично през 2008 г., когато в дъжда на „Лужники“ в Москва спечели титлата след дузпи срещу Челси.
Колкото до Байерн, те дочакаха края на своя четвърт век без титла в най-престижния турнир две години по-късно, когато на финала в Милано през 2001 г. победиха Валенсия.
Наречен "La Remontada" („Завръщането“), този мач на 8 март 2017 г. е записан завинаги в историята на футбола с невероятните си обрати. След поражение с 4:0 в първия мач в Париж, Барселона се нуждаеше от чудо на "Камп Ноу", за да продължи напред в турнира. И до 50-ата минута те вече водеха с 3:0, но голът на Единсон Кавани за ПСЖ в 62-рата минута нанесе тежък удар върху техните надежди.
Тогава все още важеше правилото за голове на чужда терен, което наложи на Барса да вкара още три. Неймар нанесе два удара в бърза последователност (88' и 90'+1 от дузпа), но нищо не можеше да подготви публиката за гола на Серхи Роберто в 95-ата минута. С общ резултат 6:5, Барселона продължиха напред!
Каталунците отпаднаха от турнира още в следващия кръг след загуба с 3:0 от Ювентус и до ден днешен не са спечелили нов трофей от европейски клубен турнир. A само пет месеца по-късно, Неймар премина с рекорден трансфер в редиците на… ПСЖ.
На 8 май 2019 г. Аякс прие Тотнъм с предимство от 1:0 в първия мач. До почивката нидерландския отбор вкара още два и увеличи общата си преднина до 3:0. След това обаче последва майсторският клас на Лукас Моура от Тотнъм.
С два бързи гола в 55 и 58-та минута, той изравни резултата, но „Уайт Харт Лейн“ изригна в 96-тата минута, когато той оформи хеттрика си и изстреля „шпорите“ до първия им финал в Шампионската лига.
Във финала три седмици по-късно, Тотнъм безславно загуби с 0:2 от Ливърпул, но героичните дела на Лукас Моура и изненадващият обрат в полуфинала ще е помнят дълго от феновете на бедния на титли лондонски отбор.
На 4 май 2022 г. мадридският храм на футбола „Сантяго Бернабеу“ стана свидетел на изключително завръщане. Сити бяха победили с 4:3 в първия мач в Манчестър и успяха да поведат чрез Рияд Марес в 73-тата минута.
При общ резултат от двата мача 5:3, Родриго от Реал Мадрид вкара два пъти в добавеното време (89' и 90'+1 минута), за да вкара мача в продължения. След това Карим Бензема реализира дузпа и осигури знаменита победа с 3:1 и участие във финала на турнира за Реал Мадрид.
На 28 май, на „Стад дьо Франс“ в Париж, голът на Винисиус Жуниор във вратата на Ливърпул донесе 14 титла от Шампионската лига на Реал.
А Манчестър Сити трябваше да чакат още една година, за да спечелят най-сетне най-ценния европейски трофей.
Мидълзбро може и да се подвизават в Чемпиъншип в момента, но преди десетилетие изригнаха в тогавашния турнир за Купата на УЕФА и предложиха не едно, а цели две знаменити завръщания.
В годината, в която Левски достигна до четвърт финал в същия турнир, Мидълзбро си проправиха път до върха на предварителната си група (където играха срещу Литекс), след което отстраниха Рома, за да стигнат до четвъртфинал срещу Базел.
След загуба с 0:2 на швейцарска земя, те изоставаха с 0:1 и на своя „Ривърсайд“, преди да успеят да вкарат три безответни гола (два на Марк Видука и един от Джими Флойд Хасълбенк), но попадението на Масимо Макароне в 89-ата минута нанесе решаващия удар.
На полуфиналите срещу Стяуа Букурещ, Мидълзбро отново трябваше да се преборят срещу общ резултат 3:0. Историята обаче си знае работата, а понякога проявява и чувство за ирония - отново гол на Макароне, отново в 89-ата минута, завърши още един забележителен обрат и изпрати Мидълзбро на финала.
Няма никакво значение, че Боро загубиха там с 0:4 от „абонираните“ за тази титла Севиля – двата убийствени гола на „Биг Мак“ в последната минута на мачовете от този турнир са завинаги в сърцата на феновете им.