The Daily Telegraph: Изключването на ЕС и Украйна от преговорите е единственият път към мир

Изключването на Европейския съюз и Украйна от преговорния процес може да бъде ключова стъпка към постигане на мир, пише The Daily Telegraph.

След като Русия и САЩ най-накрая седнаха да преговарят, вече живеем в малко по-нормален свят. Вече е сигурно, че руско-американската среща на високо равнище в саудитската столица Рияд ще остане в историята.

Сега отново се намираме в един - малко - по-нормален свят, в който Вашингтон се е върнал към минималното изискване на дипломацията: поддържането на диалог, както подчерта руският външен министър Сергей Лавров в брифинга си след срещата. Нещо повече, представителите на САЩ изрично признаха, че тези преговори трябва да отразяват националните интереси на участващите държави. Това е още едно важно и потенциално много обещаващо завръщане, а именно както към капиталистическия реализъм - като начин на мислене за международните отношения - така и към реализма като такъв, като здравословен навик да не се фантазира. Лавров отбеляза и този аспект.

Въпросът, на който е по-трудно да се отговори, е какво точно е започнало току-що в Рияд (и, очевидно, все още нищо не е завършено). Защото не може да има никакво съмнение, че нещо е започнало: Според Лавров разговорите са били „много полезни“ и са се характеризирали с това, че не просто са се „чули“, а действително са се „изслушали“. Това не е формална фразеология. Очевидно Москва смята, че това най-малкото не е било задънена улица. И не чуваме нищо противоположно от американска страна, пише още изданието.

Всички знаем какво може да започне: очевидно краят на войната в Украйна. Освен това и Русия, и новото ръководство на САЩ заявиха интерес към по-широко нормализиране на отношенията си, наречете го разведряване 2.0, ако искате. Това, от своя страна, може да повлияе на международната политика в по-общ план. И накрая, налице е икономически аспект, който и двете страни очевидно разглеждат като не по-малко важен от самата политика.

По отношение на геополитиката има едно нещо, което Вашингтон не бива да очаква: всички опити да се вбие клин между Русия и нейните настоящи съюзници и партньори ще се провалят. Москва вече даде ясно да се разбере, че например отношенията ѝ с Иран не са обект на обсъждане.

Що се отнася до икономиката, поразително е, че в същия момент, в който изпращането от Москва на ръководителя на Руския фонд за преки инвестиции (РФПИ) Кирил Дмитриев в Рияд показва, че САЩ и Русия може и да оставят зад гърба си идиотизма на западната икономическа война, еврокомисарят Валдис Домбровскис даде знак, че неговият политически безсилен и икономически анемичен блок ще се придържа към изключително вредните за себе си санкции. Е, късмет с това. И също така, това няма да продължи дълго.

Сигналът на Русия, че може да приеме пълноправното членство на Украйна в ЕС, е доказателство, че Москва не се страхува от нищо в тази посока. Всъщност натоварването на ЕС с това, което ще остане от Украйна, може дори да изглежда изгодно за Москва.

Сегашните отчаяни опити на ЕС да бъде още по-войнствен от САЩ и да сглоби коалиция на упоритите, за да продължи войната в Украйна дори без подкрепата на САЩ, не правят впечатление. Това е просто: Дори с американския ангажимент Западът и украинският режим на Зеленски бяха победени от Русия. Без нея поражението ще стане само още по-катастрофално. А след това Лавров също така е категоричен, че Русия няма да се съгласи на каквото и да е задно въвеждане на войски на НАТО като „миротворци“.

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура