САЩ искат да контролират тръбопровод от решаващо значение за Украйна, който сега се използва за изпращане на руски газ към Европа. Този ход се описва като колониално изнудване, съобщава The Guardian, цитиран от News.ro и Pro Tv.
Американски и украински служители се срещнаха в петък, за да обсъдят предложенията на Белия дом за споразумение за минералите. Доналд Тръмп иска Киев да предаде своите природни ресурси като "награда" в замяна на оръжия, доставени от администрацията на Байдън.
Преговорите стават все по-трудни, пише Reuters. Последният американски проект е "по-максималистичен" от първоначалната версия от февруари, в който се казваше да се предложат на Вашингтон редки метали на стойност 500 милиарда долара, както и нефт и газ.
Американците искат да контролират руския газопровод на Украйна
Позовавайки се на източник, близък до дискусиите, информационната агенция съобщава, че последният документ включва искане Международната финансова корпорация за развитие на правителството на САЩ да поеме контрола над газопровода.
Той започва от град Суджа в Западна Русия и стига до украинския град Ужгород, на около 1200 км, на границата с ЕС и Словакия. Построен през съветската епоха, газопроводът е ключов елемент от националната инфраструктура и основен енергиен маршрут.
На 1 януари Украйна спря доставките на природен газ след изтичането на петгодишния договор с руската държавна енергийна компания "Газпром". И двете страни преди това спечелиха стотици милиони евро от транзитни такси, включително през първите три години на пълномащабна война.
Володимир Ланда, който е старши икономист в Центъра за икономическа стратегия, мозъчен тръст в Киев, заяви, че американците искат "всичко, което могат да получат". Той коментира, че техните агресивни "колониални" искания нямат голям шанс да бъдат приети от Киев.
Миналата есен Володимир Зеленски предложи САЩ да имат достъп до слаборазвития минерален сектор на Украйна. Той предвиждаше сделка, според която бъдещата администрация на Тръмп ще доставя оръжия на Украйна в замяна на бъдещи печалби от съвместни инвестиции.
В замяна Тръмп отказа да предложи ангажименти за сигурност или военна подкрепа, но въпреки това иска минералите. Миналата седмица той се оплака, че Зеленски се опитва да се "откаже от сделка" и каза, че украинският президент ще има "големи проблеми", ако не подпише.
Какви условия поставя Зеленски?
Президентът Володимир Зеленски каза в четвъртък, че е готов да сключи сделка за модернизиране на страната си, но че Украйна може да се съгласи само ако има "паритет" между двете страни, с разпределение на приходите "50-50".
"Аз просто защитавам това, което принадлежи на Украйна. Това трябва да е от полза както за САЩ, така и за Украйна. Това е правилното нещо", категоричен бе Зеленски. Министерството на финансите на САЩ потвърди, че се водят "технически" дискусии.
Междувременно специалният пратеник на САЩ за Украйна Кийт Келог заяви, че думите му за възможно разделяне на Украйна са били изтълкувани погрешно. В интервю за Times Келог каза, че страната може да бъде разделена "почти като Берлин след Втората световна война" като част от мирно споразумение.
Келог съобщи в платформата X, че има предвид "сила за устойчивост след прекратяване на огъня в подкрепа на суверенитета на Украйна". Според този план руските войски ще останат на вече завзетата от Москва територия, а британски и френски сили ще бъдат разположени в Киев и други части на страната.
В петък специалният пратеник на Тръмп Стив Уиткоф проведе разговори с Владимир Путин в Санкт Петербург. Докладваното от Уиткоф решение на конфликта е да даде на Русия четирите украински провинции, които иска - включително територия, която Украйна контролира и която е дом на 1 милион души.
Междувременно пак в петък на среща на контактната група за отбраната на Украйна съюзниците на Киев обявиха рекордна допълнителна военна помощ от 21 милиарда евро. Те обвиниха Путин, че забавя 30-дневното споразумение за прекратяване на огъня, което Украйна е приела.