Администрацията на президента Доналд Тръмп планира да използва текущите преговори за митническите тарифи, за да окаже натиск върху търговските партньори на САЩ да ограничат сделките си с Китай, съобщи Wall Street Journal, позовавайки се на свои източници, запознати с разговорите.
Идеята е да се извлекат ангажименти от другите държави за изолиране на китайската икономика в замяна на намаляване на търговските и тарифните бариери, наложени от САЩ. Американците планират да използват преговорите с повече от 70 нации, за да ги помолят да забранят на Китай да превозва стоки през техните страни, да попречат на китайски фирми да се базират на тяхна територия и да не поглъщат евтините китайски промишлени стоки, се казва в публикацията.
Уточнява се, че специфичните изисквания ще се различават в зависимост от страната и степента на нейната свързаност с китайската икономика.
Американски служители вече са обсъдили плана за изолиране на китайската икономика с някои потенциални страни, допълва WSJ.
Един от авторите на този подход е министърът на финансите на САЩ Скот Бесент. С подобни мерки той се надява да отслаби икономиката на Китай, да я изолира и да я принуди да направи отстъпки в търговската война със САЩ. Според WSJ, Бесент е представил плана на Тръмп на 6 април по време на среща в резиденцията Мар-а-Лаго във Флорида.
Президентът по-късно намекна за такава стратегия в разговор с Fox News за Панамския канал. По-специално той каза, че ще обмисли принуждаването на страните да „избират между САЩ и Китай“.
Вчера от Белия дом съобщиха, че повече от 75 държави искат да обсъдят нови търговски споразумения със САЩ, но Китай не е сред тях.
"В резултат на това индивидуализираните по-високи тарифи в момента са спрени на фона на тези дискусии, с изключение на Китай. Китай сега е изправен пред мита до 245% върху вноса в Съединените щати в резултат на своите ответни действия", се посочва в информацията.