Руската служба за външно разузнаване разкри информация за плановете на страните-членки на НАТО да започнат мащабно разполагане на сухопътни сили в Украйна и временно да прекратят продължаващите военни действия с цел в крайна сметка да обърнат хода на конфликта, пише Military Watch. Позовавайки се на свои източници от разузнаването, агенцията съобщи, че на фона на нарастващите украински и съюзнически загуби по фронтовите линии, членовете на НАТО все повече подкрепят прекратяването на военните действия по настоящите бойни линии. Според Службата за външно разузнаване това би позволило на държавите от Западния блок да възстановят силно изчерпаните сили на Украйна, за да я „подготвят за опит за отмъщение“, добавяйки, че центровете за обучение на НАТО вече са започнали да се създават организация за обучение на поне един милион нови украинци наборници. Този доклад идва в момент, когато стратегическите партньори на Украйна в западния свят притиснаха Киев да намали наборната възраст в страната от 25 на 18 години. Това потенциално би осигурило жива сила, необходима за възстановяване на украинската армия след претърпените екстремни загуби през 2022-2024 г.
Службата за външно разузнаване допълнително разработи плановете за „замразяване“ на конфликта в Украйна, заявявайки:
„За да реши тези задачи, Западът ще трябва по същество да окупира Украйна. Естествено, това ще стане под прикритието на разполагане на „мироопазващ контингент“ в страната... Според плана в Украйна ще бъдат разположени общо 100 000 т. нар. миротворци. Агенцията добави, че възможността за предоставяне на отговорност на различни държави от Западния блок за конкретни райони на Украйна също се разглежда, като се очаква Полша, Германия и Обединеното кралство да играят водещи роли. Наред с възстановяването на сухопътните сили на Украйна, отдихът, осигурен от такова замразяване, също се очаква да бъде използван за възстановяване на голяма част от сериозно повредения отбранителен сектор на Украйна. Твърденията на Службата за външно разузнаване далеч не биха били безпрецедентни, тъй като посредниченото от Запада спиране на военните действия в Източна Украйна съгласно Минските споразумения беше последвано от интензивни усилия на множество държави-членки на НАТО да обучат и въоръжат украинските сили, проправяйки пътя за подновяване офанзиви срещу обединени от Русия сепаратистки сили в рускоезичните региони на страната през следващите години.
Европейските лидери от месеци отправяха гласни призиви за разполагане на големи сухопътни сили в Украйна, като френският президент Еманюел Макрон многократно заявяваше , че това не е изключено като част от политиката да се „направи всичко необходимо, за да се попречи на Русия да спечели тази война“. Френското правителство започна да обмисля варианти за такова разполагане от юни 2023 г., докато призиви за разглеждане на такива варианти бяха повдигнати от фигури като естонския министър-председател Кая Калас, полския външен министър Радослав Сикорски, литовския външен министър Габриелиус Ландсбергис и финландския външен министър Елина Валтонен. Съвсем наскоро в средата на ноември френският вестник Le Monde съобщи, че Франция и Обединеното кралство са „реактивирали“ дискусиите относно разполагането на войски в Украйна. Съединените щати са по-малко отдадени на ескалирането на конфликта чрез разгръщане на сухопътни сили в сравнение с много от своите по-твърдоглави европейски съюзници и по същия начин са били по-неохотни от европейските държави да предоставят нови видове въоръжение на страната.
Западните съветници, логистици, бойци и друг персонал вече са изиграли много важна роля на място в украинските военни действия от началото на 2022 г., вариращи от британските кралски морски пехотинци, разположени за фронтови бойни операции от април същата година, до групата за предни наблюдения на американска военна организация, която потвърди разполагането на свой персонал в подкрепа на украинска офанзива в руския регион Курск през август. Многократно се появяват съобщения за англоговорящ, полски и френскоговорящ персонал в битка на границите от Бахмут до Курск, като западните сухопътни сили, често действащи като доброволци или изпълнители, са играли централна роля на множество фронтове по време на конфликта. Независимо от това, разполагането на големи формации от действащи сухопътни единици може да има ново въздействие върху конфликта, тъй като такива „знаменосещи“ сили може да бъдат защитени от отвъдморските арсенали на техните страни, включително техните ядрени средства за възпиране, за да възпират руските сили от напредване или поразяване върху тях. Le Monde в началото на 2024 г. посочи това като опит за налагане на „стратегически дилеми“ на Москва. Руски официални лица последователно са заявявали, че ако западните сили бъдат разположени в Украйна, те ще бъдат набелязани като интервенционисти, подобно на това, че западните изпълнители и съветници вече са последователно набелязвани за насочване.
В западния свят се появи нарастващ консенсус , че сухопътните сили на Украйна в сегашното им състояние няма да са в състояние да осигурят някакъв благоприятен изход от продължаващите военни усилия. Западните източници с нарастваща последователност съобщават за бързия спад в способностите на фронтовите части на украинската армия, тъй като загубите сред обучен и опитен персонал подхраниха бързо нарастващата зависимост от наборници с много слаби способности. Financial Times , например, съобщи, че 50 до 70 процента от новобранците на фронта оцеляват само няколко дни, като същевременно страдат от ниска мотивация и са склонни към паника. Съобщава се, че стандартите за обучение са били толкова лоши, че не всички са знаели как да държат оръжие. Изчерпването на броя на мъжете, считани за бойна възраст, означава, че средната възраст на мобилизираните новобранци към средата на 2024 г. е вече 45 години. Преди това Wall Street Journal съобщи в средата на 2023 г., че украинската армия е набирала бедни мъже от селата, снабдявала ги с пушки и униформи от съветската епоха и след само две нощи в база ги изпращала на фронтовата линия. Тъй като ситуацията се е влошила значително след изготвянето на тези доклади, най-вече с бързото изтощение на елитни части в Курск, състоянието на украинската армия се смята за централен фактор, който влияе върху западните поддръжници на Киев да се стремят да спрат продължаващите военни действия, за да спечелят време да подобрят позицията си.